Slovenské potravinárske výrobky zabodovali aj u Dánov a Holanďanov

15.06 2006, Enviroportal

Slovenské potravinárske výrobky zabodovali aj u Dánov a Holanďanov

Koncom mája a začiatkom júna sa Slovensko predstavilo na dvoch zahraničných medzinárodných potravinárskych veľtrhoch, ktoré prispeli k prezentácii Slovenska a jeho gastronómie ako neoddeliteľnej súčasti európskeho kultúrneho dedičstva.

V dňoch 26. až 28. mája 2006 sa Slovensko predstavilo so svojimi špecifickými potravinárskymi výrobkami na špecializovanom agrárnom veľtrhu v dánskom meste Roskilde. Bola tak jednou z členských krajín EÚ, ktoré sa zúčastnili spoločnej prezentácie v rámci expozície Európskej komisie. Výstava bola venovaná prezentácii potravín špecifického charakteru, ako sú potraviny s chráneným označením pôvodu, chráneným geografickým označením, tradičné regionálne špeciality a produkty organického pestovania, čiže biovýrobky. Na slávnostnom otvorení výstavy sa zúčasnila komisárka EÚ pre poľnohospodárstvo a rozvoj vidieka Mariann Fisher Boel.
Predstavené výrobky - tyčinky a sušienky, bylinkové čaje, cestoviny, bio sušené ovocie, bio víno, bio jablková šťava a bio jablkovica, korbáčiky, parenice, oštiepky, cereálie a extrudované kukuričné výrobky - sa tešili mimoriadnemu záujmu návštevníkov.

V termíne 30.až 31. mája 2006 sa po prvýkrát podarilo zrealizovať spoločnú prezentáciu našich potravinárskych spoločností formou národnej expozície na svetovom veľtrhu privátnych značiek PLMA v Amsterdame. Na veľtrhu zaznamenali rekordný počet vystavovateľov presahujúci počet 3000 stánkov zo 60 krajín sveta, vrátane viac než 30 národných a regionálnych pavilónov.
V rámci slovenskej národnej expozície o rozlohe 100 m2 sa prezentovalo 10 spoločností - výrobcovia mrazenej zeleniny, ovocia a rýb, konzervovanej zeleniny a ovocia, cereálií a extrudovaných kukuričných výrobkov, ovocných štiav, medu a orechov, pekárenských výrobkov, cukroviniek a musli tyčiniek.
Počas dvoch dní jej trvania výstavu navštívili odborníci a zástupcovia obchodných sietí z celého sveta. V slovenskej expozícii sa uskutočnilo vyše 120 rokovaní so zástupcami obchodných sietí nielen z krajín bývalého východného bloku a západnej Európy, ale aj z mimoeurópskych trhov. Najväčší záujem bolo o slovenskú konzervovanú zeleninu a ovocie, o mrazenú zeleninu, med, orechy a o ovocné šťavy a džúsy.

Slovenské expozície na oboch podujatiach zrealizovala pod gesciou Ministerstva pôdohospodárstva SR Intervenčná agentúra.


Zdroj: Ministerstvo pôdohospodárstva SR

Copyright © Enviroportal 2020

Súvisiace články

Značky