Preskočit na obsah

ŠL TANAP-u: Najviac stromov vyvrátil vietor v oblasti Podspádov a Habovky

13.03 2019, TASR

Tatranská Lomnica, 12. marca – Silný vietor, ktorý sa v noci z nedele (10. 3.) na pondelok (11. 3.) prehnal Slovenskom, poškodil aj lesné porasty v Tatranskom národnom parku (TANAP). Na území v správe Štátnych lesov (ŠL) TANAP-u vyvrátil a polámal vyše 5000 stromov, čo predstavuje približne 4000 kubických metrov (m3) drevnej hmoty.


Informovala o tom Martina Petránová zo ŠL TANAP-u s tým, že najväčšie škody prírodný živel napáchal v ochranných obvodoch Podspády a Habovka. Podobne ako vlani na jeseň, aj teraz vietor po sebe zanechal najväčšie škody na Orave. „Najviac zasiahnutý bol ochranný obvod Habovka, kde mu podľa odhadov lesníkov padlo za obeť do tisícky kubíkov drevnej hmoty, Zverovka hlásila zhruba 600 m3 prevažne roztrúsenej vetrovej kalamity, vyvrátené stromy poškodili zábradlie na mostíku v Roháčskej doline aj závoru pri vstupe do doliny,“ konkretizovala Petránová a dodala, že v Oraviciach zatiaľ evidujú zhruba 300 m3 poškodenej drevnej hmoty. Následky vyčíňania vetra však lesníci ešte stále mapujú.

Na zvyšnom území TANAP-u, ktoré majú vo svojej správe ŠL TANAP-u, vietor spôsobil najväčšie škody v oblasti Podspádov, odkiaľ hlásili kalamitu v rozsahu približne 1000 kubíkov. V oblasti Tatranskej Javoriny živel zničil ďalších zhruba 800 m3 drevnej hmoty. „Najlepšie obišla centrálna časť Tatier, v ochranných obvodoch Podbanské, Štrbské Pleso, Vyšné Hágy, Smokovce a Tatranské Matliare sme zaregistrovali len minimálne škody na lesných porastoch. Keďže vo vyšších polohách stále fúka vietor, situácia sa môže v priebehu najbližších hodín ešte zmeniť,“ dodala Petránová.

Škody zaznamenali aj lesníci v Pieninách. Z ochranného obvodu Červený Kláštor hlásili vetrovú kalamitu v rozsahu približne 100 m3. Kameňmi a spadnutými stromami zatarasený chodník v Prielome Dunajca sa podarilo spriechodniť už v pondelok, v odstraňovaní prekážok z ďalších zavalených úsekov turistických trás pokračovali lesníci aj v utorok. „V teréne sú i pracovníci Strediska terénnych služieb ŠL TANAP-u, ktorí si postupne prechádzajú turistické chodníky a prípadné vývraty priebežne odstraňujú. Aj preto ako správca turistických chodníkov na území Tatranského a časti Pieninského národného parku žiadame návštevníkov, aby zvýšili opatrnosť pri pohybe po turistických chodníkoch a rešpektovali pokyny pracovníkov, ktorí pracujú na ich spriechodnení,“ uzavrela Petránová.

Copyright © TASR 2022
Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

Súvisiace články

Značky

Havárie a živelné pohromy Les