Preskočit na obsah

Škôlkarov korona nezastavila, získali medzinárodný titul Zelená škola

06.10 2020,

Zvolen, 6. 10. 2020 - Ani obmedzené fungovanie uplynulé mesiace nezabránilo 12 škôlkam splniť podmienky na získanie medzinárodného certifikátu programu Zelená škola, ktorý realizuje CEEV Živica. Ide o najväčší environmentálny výchovno-vzdelávací program na svete a na Slovensku funguje 16 rokov.

Do Skároša (okres Košice) vozia rodičia deti aj z okolitých obcí, láka ich učenie priamo na lúke, v potoku, lese aj prístup učiteliek. K ochrane prírody tu učiteľky deti vedú denne a robia spoločne s nimi aj rodičmi praktické opatrenia na školskom dvore pre podporu biodiverzity, napr. kosia priaznivo k opeľovačom (menej často, nie naraz celý pozemok), vysadili regionálne odrody ovocných stromov a pod.

V Kobeliarove (okres Rožňava) tvorí materskú školu učiteľka, riaditeľka, upratovačka a 20 deťúreniec z osady. Trápilo ich, že sa v škôlke netriedi ani neminimalizuje odpad. Oslovili obecný úrad s podnetom, že by sa v Kobeliarove mala zaviesť separácia odpadu. Starostka okrem umiestnenia zberných nádob významne pomohla s informačnou kampaňou – dala našiť textilné tašky s logom obce do každej domácnosti, obišla obec od dverí k dverám, vysvetľovala, prečo je dôležité minimalizovať a triediť odpad, vyzývala cez obecný rozhlas. Ukázalo sa tak, že zmeny sa dejú postupne, pracujú aj na budovaní návykov rodičov detí.
 
Materskú školu na ulici Budovateľská v Prešove trápilo množstvo odpadu, ktoré vznikalo v kuchyni a jedálni. Sústredili sa preto na tému potraviny a dali cieľ znížiť množstvo bioodpadu o 20 %. Pátrali s deťmi po pôvode potravín, navštívili lokálny trh aj bezobalový obchod, deti sa učili čistiť zeleninu a s kuchárkami pripravovali zeleninové šaláty. Šupky dávajú do kompostu na školskom dvore.  Tu si vysadili bylinky, urobili vyvýšené záhony. Na jar 2020 si plánovali vysadiť vlastnú zeleninu. Po celoplošnom zatvorení škôl však nemohli plány realizovať. „Oslovili sme rodičov s prosbou, aby s deťmi doma na parapetách vysadili semienka a pripravili priesady. Po návrate do materskej školy sme chceli pokračovať a vysadiť ich na dvore do vyvýšených záhonov. Milo nás prekvapilo, že sa zapojila viac ako polovica rodín. Ostali sme zatvorení dlho, tak vznikli balkónové záhradky, rodičia s deťmi nám posielali fotografie. V mojej triede predškolákov sa zapojilo 20 z 23 rodín. Pomohlo nám to ostať s deťmi v kontakte, viesť ich ďalej v téme potraviny, zlepšila sa komunikácia s rodičmi, preniesli sme envirovýukové prvky aj do domácností,“ hovorí Mgr. Lucia Drobná, školská koordinátorka Zelenej školy.
 
V Košiciach v materskej škole Ipeľská sa uplynulé dva roky sústredili na výučbu a zmeny vo fungovaní v téme voda. Vymenili splachovače, majú úsporné batérie, zachytávajú dažďovú vodu na polievanie školskej záhrady, kde umiestnili napájadlo pre hmyz aj vtáky. Radosť im urobili malé sýkorky, ktoré pozorovali pri pití v čase horúcej jari. Hospodárka školy spolu s riaditeľkou mesačne sledovali, či a ako opatrenia zaberajú. Ušetrili 15 % vody. O ochrane životného prostredia nielen učia, ale budujú v deťoch od malička návyky, spolupracujú a vzdelávajú aj rodičov.
 
„Program Zelená škola je určený pre školy, ktoré majú odvahu robiť environmentálnu výchovu reálne, nie formálne, čo celoplošné zatvorenie škôl preverilo. Veľmi by som chcela poďakovať materským školám, ktoré získali medzinárodný certifikát Zelená škola za ich vytrvalosť. Pretože cieľom Zelenej školy je robiť, čo učíme, učiť inak a zmeny v dennom fungovaní škôl robiť spoločne – učitelia, rodičia, školník, upratovačka a deti,“ hovorí Zuzana Gallayová, manažérka programu.

Certifikát získali nasledovné materské školy: Skároš, Vrbov, Kobeliarovo, Želiezovce, Nitrianske Rudno, Svidník, ul. 8. mája, Hlohovec, ul. Nábrežie A. Hlinku, Prievidza, u. Clementisa, Prešov, ul. Budovateľská, Košice, ul. Ipeľská, Bratislava, ul. Röntgenova a Bratislava, ul. Vavilova.

Zdroj: Živica

 

Copyright © 2023

Súvisiace články

Značky

Environmentálna výchova a vzdelávanie