Preskočit na obsah

SKI: SR potrebuje diskusiu o tom, ako využije európsky plán na zníženie emisií

19.07 2021, TASR

Bratislava, 16. júla  Slovensko potrebuje diskusiu o tom, ako chce realizovať a efektívne využiť európsky plán Fit for 55 na zníženie emisií. Upozorňuje na to Slovenská klimatická iniciatíva, ktorá oceňuje návrh Európskej komisie aj podporu zo strany vlády.

SKI by privítala diskusiu o potrebných legislatívnych zmenách a jasnejšie plány SR, venujúce sa rozvoju obnoviteľných zdrojov energií (OZE), obnove budov a energetickej chudobe. Iniciatíva je podľa jej koordinátorky Kateřiny Chajdiakovej pripravená ,,podať vláde pomocnú ruku". ,,Ponúkame vláde našu expertízu a bohaté skúsenosti našich členov v oblasti ochrany klímy, obnovy budov aj rozvoja OZE. V prípade, že vláda bude mať záujem, naši experti sa radi zapoja do procesu kreovania slovenskej pozície konkrétnymi návrhmi a odporúčaniami," poznamenala.

Európska komisia zverejnila legislatívu Fit for 55, ktorá má vytvoriť podmienky na zníženie emisií do roku 2030 aspoň o 55 percent. Slovensko tento spoločný európsky cieľ plne podporuje a predstavený balík považuje za veľmi ambiciózny, uviedol Úrad vlády SR. Fit for 55 má tiež zmierniť dôsledky klimatickej krízy a podporiť obehové hospodárstvo. Ministerstvo životného prostredia víta spoločný európsky cieľ dosiahnuť udržateľné a neutrálne hospodárstvo do roku 2050, zabezpečiť dekarbonizáciu priemyslu, dopravy, ochranu lesov, ovzdušia a vodných zdrojov.

Copyright © TASR 2022
Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

Súvisiace články

Značky

Emisie