Preskočit na obsah

SIŽP eviduje štyri podnety na odstrel kormorána počas sčítavania vtákov

27.01 2022, TASR

Bratislava 26. januára – Slovenská inšpekcia životného prostredia (SIŽP) eviduje štyri občianske podnety v súvislosti s nedodržiavaním výnimky na odstrel kormorána počas januárového sčítavania vtákov. Pre TASR to uviedlo komunikačné oddelenie inšpekcie. 

,,SIŽP v týchto veciach zhromažďuje podklady a z dôvodu prevencie možného marenia výkonu štátneho dozoru, v súčasnosti nemôže poskytnúť podrobnosti o jednotlivých podnetoch," uviedlo komunikačné oddelenie. V prípade preukázania porušenia podmienok určených envirorezortom hrozí pokuta do výšky 9958,17 eura.

Slovenská ornitologická spoločnosť/BirdLife Slovensko upozornila, že podľa informácie od jej členov sa porušenie nestalo len počas sčítania, ale aj na lokalitách, kde je odstrel zakázaný z dôvodu prítomnosti vzácnych druhov. Vyzvali rybárov, aby neporušovali pravidlá. Environmentalisti chcú, aby sa predišlo individuálnym zlyhaniam, podnety posunuli príslušným orgánom. Jednotlivé pochybenie pri výnimke môže rušiť nielen desiatky kormoránov, ale aj tisíce jedincov iných druhov vodného vtáctva, poukázal Jozef Ridzoň zo SOS/BirdLife.

Tajomník Slovenského rybárskeho zväzu (SRZ) – Rady v Žiline Ján Kohút vysvetlil, že poľovné právo má SPK a strieľať kormorány je možné len v poľovníckych revíroch členmi konkrétneho poľovného združenia. Podľa výnimky je potrebné každý odstrel hlásiť vopred. SRZ podľa Kohúta ustanovenia výnimky dodržiava, v čase sčítania kormoránov žiadna poľovačka nebola a na neplatnosť výnimky počas sčítavania poľovníkov aj upozorňovali.

Slovenská poľovnícka komora (SPK) podľa jej hovorcu Alojza Kaššáka taktiež informovala o termíne sčítania kormoránov a o zákaze plašiť ich a loviť. ,,Zároveň konštatujeme, že v danom termíne neevidujeme žiadnu poľovačku na kormorány," uviedol Kaššák pre TASR s tým, že členovia SPK sa v spolupráci so SRZ tiež zapojili do sčítania.

Ministerstvo životného prostredia nepovažuje odstrel kormoránov za finálne a najideálnejšie riešenie. O udelení výnimky na odstrel a rušenie zákonom chráneného morského vtáka rozhodlo na žiadosť SRZ. Rybári musia dodržiavať konkrétne opatrenia, aby pri plašení alebo usmrtení kormoránov neboli ohrozené iné živočíšne druhy v ich prirodzenom areáli.

Výsledky zimného sčítania podľa Štátnej ochrany prírody SR ukázali, že počet kormoránov na Slovensku je v posledných rokoch stabilizovaný, pričom lokálne sa môžu počty výrazne meniť. Malá hniezdna populácia výrazne poklesla a jej stav je v posledných rokoch okolo 100 hniezdiacich párov. Rovnako ako MŽP SR upozorňuje, že odstrel kormorána nie je finálnym riešením. ,,Tým je revitalizácia vodných tokov takým spôsobom, aby v nich ryby nachádzali dostatok vhodných možností pre život vrátane prirodzených úkrytov pred rybožravými vtákmi," konštatuje ŠOP SR.

 

Copyright © TASR 2022
Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

Súvisiace články

Značky

Ochrana prírody