Preskočit na obsah

Slovenská inšpekcia životného prostredia chce zmenu legislatívy pre pilotov prelietavajúcich nad TANAP-om

16.12 2022, TASR

Bratislava 15. decembra – Slovenská inšpekcia životného prostredia (SIŽP) chce zmenu legislatívy, ktorá by určila jasné pravidlá pre pilotov prelietavajúcich nad Tatranským národným parkom (TANAP). Informovala o tom na sociálnej sieti. Prelety vyhliadkových vrtuľníkov podľa inšpekcie rušia lesnú zver a môžu byť aj spúšťačom nebezpečných lavín.

SIŽP tvrdí, že zákony sú na pilotov aktuálne prikrátke. V októbri predložilo ministerstvo dopravy novelu zákona o civilnom letectve. Inšpekcia vzniesla zásadnú pripomienku. Do legislatívy chceli zapracovať povinnosť Dopravného úradu poskytovať informácie, ktoré by viedli k objasňovaniu podnetov súvisiacich s nízkymi preletmi lietadiel v chránených územiach. Pripomienku však podľa nej rezort neakceptoval.

,,Inšpekcia z tohto dôvodu nevie a nemôže efektívne vymáhať právo. V našom úsilí však nepoľavujeme a budeme sa aj ďalej dožadovať zmeny," skonštatovala.

Ochranári opäť upozornili na prelety vyhliadkových vrtuľníkov nad územím TANAP-u. Zaoberá sa nimi aj polícia. Priestor nad územím najväčšieho slovenského národného parku je definovaný ako priestor s faunou citlivou na hluk z letovej prevádzky. Pre tieto vzácne územia je preto stanovená dvojnásobná minimálna výška letu. Správa TANAP-u poukazuje na problém už päť rokov, doposiaľ však za porušovanie pravidiel nebol podľa ochranárov nikto sankcionovaný.

Copyright © TASR 2023
Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

Súvisiace články

Značky

Legislatíva Ochrana prírody Rezort MŽP SR