SIEA doplnila do projektu Zelená domácnostiam II ďalšie štyri kolá

15.07 2019, TASR

Bratislava, 11. júla – Slovenská inovačná a energetická agentúra (SIEA) doplnila do projektu Zelená domácnostiam II ďalšie štyri kolá. O poukážky na zariadenia využívajúce obnoviteľné zdroje energie tak budú môcť domácnosti v roku 2019 požiadať ešte deväťkrát. Informoval o tom vo štvrtok Stanislav Jurikovič, vedúci oddelenia komunikácie SIEA.


Posledné štyri kolá budú vyhlásené od 17. septembra a nasledovať budú v týždenných intervaloch po sebe. Prvé kolo bude určené pre slnečné kolektory, ďalšie pre fotovoltické panely a tepelné čerpadlá, posledné s termínom vyhlásenia 22. októbra pre kotly na biomasu.

,,Nové kolá umožnia získať poukážku tým domácnostiam, ktoré potrebujú zariadenia využívať ešte tento rok. Keďže na inštaláciu zostávajú rovnako ako v minulosti tri mesiace, predpokladáme, že veľká časť žiadostí o preplatenie poukážok bude podaná koncom roka, prípadne až v ďalšom roku. Väčšina prostriedkov poskytnutých na doplnené kolá tak bude do čerpania zarátaná až v rámci sumy určenej na rok 2020," uviedla generálna riaditeľka SIEA Alexandra Velická.

Ďalšou zmenou je navýšenie čiastky na najbližšie kolo určené pre tepelné čerpadlá, ktoré bude vyhlásené 3. septembra na 1,5 milióna eur. ,,Reagujeme tak na pretrvávajúci záujem o tepelné čerpadlá, pri ktorých je príspevok najvyšší. V 15. kole, ktoré bolo otvorené tento týždeň, sa alokácia 1,5 milióna eur vyčerpala po štvrtej minúte. Vydali sme 508 poukážok," uviedol Jurikovič.

SIEA momentálne eviduje 1307 platných poukážok na tepelné čerpadlá v hodnote 3,9 milióna eur. Podpora čerpadiel v šiestich tohtoročných kolách pravdepodobne prekročí 6,3 milióna eur, čo je takmer polovica zo sumy, ktorá by mala byť využitá na tohtoročné inštalácie.

Aktuálne je vydaných viac ako 4500 platných poukážok v hodnote 8,8 milióna eur. Do konca roka plánuje SIEA vyhlásiť ešte deväť kôl v celkovej hodnote 5,9 milióna eur. Najbližšie kolo na kotly na biomasu bude otvorené 23. júla.

Národný projekt Zelená domácnostiam II je súčasťou operačného programu Kvalita životného prostredia. Cieľom projektu je zásluhou európskej a štátnej podpory do roku 2023 zvýšiť využívanie obnoviteľných zdrojov energie v domácnostiach. SIEA plánuje podporiť inštalácie s celkovým výkonom 140 megawattov.

Copyright © TASR 2020
Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

Súvisiace články

Značky

Projekty, dotácie