Senica: Moruša biela súťaží o titul Európsky strom roka 2015

03.02 2015, TASR

Až do konca februára možno odovzdať svoj hlas 200-ročnej moruši bielej zo Senice, ktorá bojuje o titul Európsky strom roka 2015. Strom patrí k najkrajším a najstarším v Senici. Seničania ju nazývajú pre je vek aj majákom minulosti.

Pred dvomi storočiami ju vysadili na pokojnom okraji mesta, dnes ju ale obkolesuje rušné sídlisko a dokonca jej už hrozilo aj vypílenie. V roku 2010 bola vyhlásená za Strom mesta. ,,Naša moruša je vo finále jediným stromom tohto druhu. Skutočne je vzácnosť, ak takýto strom rastie v strede mesta. Stala sa svedkom množstva udalostí a mnohých Seničanov s ňou spája nejaký príbeh," uviedla Dana Ševčíková z občianskeho združenia Kozel, ktoré sa stará o zeleň v meste Senica.

Konkurenciou moruši zo Záhoria sú v medzinárodnej súťaži víťazi národných kôl - klincový strom z Belgicka, platan z Bulharska, borovica z Opatovíc, dub na futbalovom ihrisku v Estónsku, gaštan jedlý z Francúzska, platan z Maďarska, dub z Veľkej Británie či céder z Írska. Senická moruša v slovenskom kole získala celkovo 1711 hlasov. Verejnosť jej môže odovzdať hlas na stránke http://www.treeoftheyear.org/Letosni-rocnik/Morusovnik-%E2%80%93-maja k-minulosti.aspx. Výsledky budú zverejnené 5. marca, víťazný strom bude slávnostne ocenený 22. apríla v Bruseli.

Súťaž Európsky strom roka vznikla v roku 2011 v nadväznosti na anketu Strom roka, ktorú v Českej republike už niekoľko rokov organizuje Nadácia Partnerstvo. Zmyslom akcie je poukázať na zaujímavé staré stromy ako na dôležité prírodné i kultúrne bohatstvo, ktoré si treba vážiť a chrániť. V Európskom strome roka na rozdiel od iných súťaží nie je dôležitá krása, veľkosť ani vek, ale príbeh a spojenie s ľuďmi. Každoročne sa do ankety zapájajú desiatky až stovky tisíc ľudí a počet zúčastnených krajín sa z pôvodných päť zvýšil na 14.

Copyright © TASR 2020
Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

Súvisiace články

Značky

Les