Šéf OSN: Celosvetová kríza s vodou má rozsiahly dosah

23.03 2018, TASR

New York, 22. marca - Generálny tajomník OSN António Guterres vo štvrtok vo Svetový deň vody vyhlásil, že 40 percent svetovej populácie trpí nedostatkom vody. Šéf OSN odštartoval Medzinárodné desaťročie akcie: voda pre udržateľný rozvoj a pri tejto príležitosti diplomatom aj aktivistom povedal, že ,,voda je otázkou života a smrti".
Zdôraznil, že od nej závisia ľudia, mestá, priemyselné odvetvia a poľnohospodárstvo. Guterres však ďalej upozornil, že vyše dve miliardy ľudí nemajú prístup k zdravotne vyhovujúcej vode, viac ako 4,5 miliardy ľudí nemá primerané hygienické podmienky ,,a vyše 90 percent katastrof súvisí s vodou".

Generálny tajomník svetovej organizácie podľa agentúry DPA oznámil, že pre Desaťročie vody pripravil akčný plán tak, aby OSN dosiahla do roku 2030 svoje ciele, vrátane poskytovania čistej vody a zabezpečenia hygienických podmienok (napríklad kanalizácie).

 

Copyright © TASR 2020
Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

Súvisiace články

Značky

Významné osobnosti, profily, medzinárodné dni