Preskočit na obsah

SE-ES žiada riešenie situácie v Nemeckej, inak dodávky energií preruší

30.03 2022, TASR

Bratislava/Nemecká 29. marca – Ak sa nenájde riešenie sporu o prevádzke čistiarne odpadových vôd (ČOV) v areáli bývalej rafinérie Petrochema Dubová v obci Nemecká v okrese Brezno, sú Slovenské elektrárne – energetické služby (SE-ES) pripravené na konci marca prerušiť dodávky energií pre spoločnosť PTCHEM, ktorá ČOV prevádzkuje. 

Informovala o tom špecialistka komunikácie SE-ES Magdaléna Maruščáková. Spoločnosť pripomenula, že konštruktívne navrhovali riešenia a predĺžili dobu dodávok elektriny a plynu za dobré slovo. ,,Nemôžeme na úkor ostatných zákazníkov financovať kolabujúce spoločnosti," uviedol konateľ a výkonný riaditeľ SE-ES Martin Kumpan. Ako dodal, spoločnosť na problém i environmentálne riziko upozorňuje už niekoľko týždňov a o riešenie situácie opakovane žiadala Ministerstvo životného prostredia SR i Ministerstva vnútra SR.

SE-ES eviduje voči prevádzkovateľovi ČOV pohľadávky z titulu neuhradených platieb za dodávku elektriny a plynu ku koncu februára vo výške viac ako 110 000 eur, strata pritom každý deň narastá o ďalších 2000 eur. ,,Nie sme povinná ani určená osoba, nemôžeme zabezpečovať prevádzku ČOV v areáli Petrochemy Dubová z našich prostriedkov," doplnil Kumpan.

Problematická situácia v Nemeckej nastala začiatkom marca, keď PTCHEM z dôvodu nesolventnosti oznámila prerušenie prevádzky ČOV v areáli bývalej rafinérie. ČOV čistí splaškové vody z miestnej časti Dubová, no zabezpečuje aj čistenie dažďovej vody z gudrónových jám, ktoré sa nachádzajú priamo v areáli Petrochemy Dubová. Pre hroziacu ekologickú katastrofu a možnosť znečistenia rieky Hron kontaminovanou vodou z odkaliska vyhlásila obec Nemecká mimoriadnu situáciu.

Gudrónové jamy sú skládky odpadu, ktoré vznikli pri spracovaní ropy v areáli rafinérie minerálnych olejov v obci Nemecká. Tá svoju činnosť začala ako štátny podnik v roku 1938, v druhej polovici 20. storočia fungovala pod názvom Petrochema Dubová. Okrem dvojice gudrónových jám v areáli podniku sa ďalšie dve skládky gudrónov nachádzajú v katastri obce Predajná.

Copyright © TASR 2023
Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

Súvisiace články

Značky

Environmentálna kriminalita