Preskočit na obsah

O dotáciu na obnovu domov požiadalo do piatka celkovo 754 žiadateľov

24.10 2022, TASR

Bratislava 22. októbra – O dotáciu na obnovu starších rodinných domov požiadalo do piatka (21. 10.) obeda celkovo 754 žiadateľov. Uviedla hovorkyňa Slovenskej agentúry životného prostredia (SAŽP) Michaela Pšenáková.

Z toho bolo 696 štandardných žiadostí na obnovu rodinných domov a ďalších 58 žiadostí podali žiadatelia zo znevýhodnených socioekonomických skupín v tzv. zvýhodnenej výzve, priblížila Pšenáková.

,,Najviac osobných návštev občanov, ktorí majú záujem o konzultácie, evidujeme v regionálnej kancelárii v Košiciach," povedala Pšenáková s tým, že od 15. októbra ich bolo celkovo 177.

Žiadosti na rekonštrukciu domov je možné podať poštou, odovzdať v regionálnych kanceláriách alebo prostredníctvom webu. Regionálne kancelárie sa nachádzajú v Bratislave, Košiciach, Prešove, Žiline, Nitre, Banskej Bystrici, Trnave, Trenčíne, Liptovskom Mikuláši a Lučenci. V prípade, že v žiadosti chýba nejaká dokumentácia, SAŽP vyzve na ich doplnenie. ,,Správnosť vyplnenia žiadosti je dôležitejšia ako rýchlosť jej podania. Ide o pilotné výzvy s cieľom zistiť reálny záujem," uviedla SAŽP.

Štandardná skupina žiadateľov môže získať príspevok 14.000 eur pri 30- až 60-percentnej úspore energií. Ak žiadateľ dosiahne úsporu energií nad 60 percent, môže získať príspevok z plánu obnovy vo výške až 19.000 eur. Znevýhodnené rodiny v rámci socioekonomickej skupiny môžu dostať dotáciu až do výšky 95 percent celkových oprávnených výdavkov, čo môže byť maximálne 18.000 eur.

Žiadatelia môžu tiež na financovanie obnovy starších rodinných domov využiť zvýhodnené úvery komerčných bánk, s ktorými agentúra spolupracuje.

Podporovanými opatreniami sú zlepšovanie tepelno-technických vlastností, inštalácia zdroja energie, zelená strecha, akumulačná nádrž na dažďovú vodu, tieniaca technika, ale aj odstránenie azbestu.

Podmienkou na rekonštrukciu je úspora aspoň 30 percent energií. Potrebný je k tomu energetický certifikát, ktorý bude vyhotovený pred a po rekonštrukcii.

Od uplynulého víkendu sú spustené prvé dve pilotné výzvy za 30 miliónov eur. Sú určené pre dve skupiny žiadateľov - pre štandardnú skupinu žiadateľov a pre znevýhodnené, socio-ekonomické skupiny. Po vyčerpaní 30 miliónov eur v rámci prvých výziev budú vyhlasované ďalšie výzvy, postupne až do roku 2026. Na obnovu domov môže Slovensko využiť celkovo 528 miliónov eur z Plánu obnovy a odolnosti SR.

Copyright © TASR 2023
Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

Súvisiace články

Značky

Obnova rodinných domov Rezort MŽP SR