Preskočit na obsah

Botanici ukončili rozsiahly projekt o slovenských rastlinných spoločenstvách

11.01 2023, TASR

Bratislava 10. januára – Koncom roka 2022 vyšiel šiesty - posledný zväzok monografickej série Rastlinné spoločenstvá Slovenska: Vegetácia lesov a krovín. Ukončilo sa tým takmer 30-ročné úsilie vedeckého kolektívu z Centra biológie rastlín a biodiverzity Slovenskej akadémie vied (SAV), ktorý mapoval vegetáciu na Slovensku a priniesol tak komplexný prehľad o rastlinstve v krajine.

História tvorby knižného diela o slovenskom rastlinstve siaha do 90. rokov 20. storočia. ,,V tomto období v Európe silnel koordinovaný proces k vypracovaniu jednotnej metodiky a postupov potrebných pre štúdium vegetačného krytu Európy. Súčasťou tohto celoeurópskeho procesu bol aj slovenský projekt Rastlinné spoločenstvá Slovenska, ktorého dlhoročným koordinátorom je botanik Milan Valachovič z Centra biológie rastlín a biodiverzity SAV," uvádza akadémia.

Výstupmi projektu sú publikácie vychádzajúce postupne od roku 1995 s podtitulmi pionierska vegetácia, synantropná vegetácia, vegetácia mokradí, vysokohorská vegetácia a travinno-bylinná vegetácia, ktoré v roku 2022 doplnil posledný zväzok vegetácia lesov a krovín.

Z doposiaľ publikovaných zväzkov ide o najrozsiahlejšiu monografiu.

Copyright © TASR 2023
Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

Súvisiace články

Značky

Ochrana prírody