SaS:Liberáli súhlasia s potrebou chrániť lesy, nemajú byť len plantážami na drevo

24.11 2017, TASR

Bratislava, 23. novembra - Liberáli súhlasia s tým, že slovenské lesy treba chrániť. Na lepší prístup k nim vyzýva aktuálne iniciatíva My sme les. SaS upozorňuje, že lesy nie sú len plantáže na drevo, a preto ich význam nemožno zredukovať výlučne na ťažbu.


,,Sme povinní lesy chrániť, kultivovať ich tak, aby sme ich zanechali v dobrej kondícii a rozlohe budúcim generáciám," povedala poslankyňa Národnej rady SR Anna Zemanová. Štát pri ochrane lesa opakovane zlyháva, tvrdí tímlíderka SaS pre pôdohospodárstvo Jarmila Halgašová. "Nevie sa vysporiadať s nelegálnou ťažbou, podporuje kšefty s drevom a nevie zabezpečiť účinnú ochranu proti škodcom. Považujeme za vtip, že k tejto iniciatíve sa pridal minister hospodárstva Peter Žiga (Smer-SD), známy obchodník s drevom," doplnila.

Mnohé prípady z minulosti podľa liberálov dokazujú, že štátne Lesy SR, ale aj komunálne organizácie, ktoré sa starajú o mestské lesy, sú v područí skupín, ktoré v prepojení na politikov lesy bezohľadne drancujú. ,,Vítame mobilizáciu občanov za ochranu našich lesov. S istotou môžeme povedať, že zdatná a čestná vláda by cítila zodpovednosť za stav krajiny i z hľadiska prírody, ktorú treba v dobrej kondícii zanechať budúcim generáciám," zhrnula Zemanová.

Iniciatíva My sme les, ktorá reaguje na situáciu v lesoch a národných parkoch, sa stala najúspešnejšou online environmentálnou podpisovou akciou na Slovensku. Doteraz ju podporilo vyše 59.000 ľudí. Výzva má ukázať politikom, že téma slovenských lesov sa týka celej verejnosti.

Ministerstvo životného prostredia považuje výzvu za pozitívny príspevok k diskusii o ochrane prírody na Slovensku. Popis situácie v najvzácnejších lesoch, aj naznačené riešenia v desatore iniciatívy pre les vníma envirorezort podľa svojho stanoviska podobne.

Copyright © TASR 2020
Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

Súvisiace články

Značky

Les