Preskočit na obsah

Proces EIA je potrebné zjednodušiť pre zelené investície

28.07 2022, TASR

Bratislava 27. júla – Proces posudzovania vplyvov na životné prostredie (EIA) je potrebné zjednodušiť pre zelené investície, akými sú aj projekty obnoviteľných zdrojov energie (OZE). Uviedol riaditeľ Slovenskej asociácie fotovoltického priemyslu a OZE (SAPI) Ján Karaba.

,,Nielen my, ale aj medzinárodné organizácie vyhodnocujú, že na Slovensku je táto legislatíva a tiež administratíva nastavená extrémne prísne a predstavuje jednu z najväčších prekážok rozvoja OZE, keďže predlžuje a zneprehľadňuje povoľovanie projektov," skonštatoval Karaba.

Tvrdí, že koncom júna zaslala asociácia ministerstvu životného prostredia spoločnú výzvu sektorových organizácií, v ktorej popísali hlavné problémy. Tiež v nej navrhli riešenia.

Návrh na úpravu zákona o EIA pripravuje predseda parlamentného výboru pre hospodárske záležitosti Peter Kremský (OĽANO) na septembrovú schôdzu. Zjednodušením procesu EIA by sa mohli realizovať projekty na odklonenie závislosti od plynu a na využitie iných energetických surovín. Mohlo by podľa Kremského ísť napríklad aj o projekty výroby elektriny obnoviteľnými zdrojmi a jadrovou energiou.

Copyright © TASR 2023
Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

Súvisiace články

Značky

EIA,SEA Legislatíva