S pomocou grantového programu Ľudia pre stromy založili sad

28.10 2009, TASR

S pomocou grantového programu Ľudia pre stromy založili sad

Lekárovce/Banská Bystrica 28. októbra (TASR) Sumu 46 260 eur (1,4 milióna Sk) rozdelili tento rok pre 28 najlepších projektov z grantového programu Ľudia pre stromy banskobystrickej nadácie Ekopolis. Záverečnou brigádou úspešne dokončili v týchto dňoch napríklad výsadbu ovocného sadu vo farskej záhrade v obci Lekárovce v Sobraneckom okrese, na ktorý Občianske združenie (OZ) Od srdca k srdcu získalo 970 eur (29 222 Sk).

V rámci projektu vyčistili zanedbaný priestor v tichej časti obce, ktorý rozdelili na ovocný sad a miesto pre oddych. Obec sa zaviazala, že ak žiadateľ OZ Od srdca k srdcu zrealizuje výsadbu ovocného sadu a upraví terén, tak poskytne investície na nákup lavičiek.

,,V Lekárovciach vysadili 50 kusov ovocných stromov, prevažne jablone, hrušky, višne a marhule," spresnil programový manažér Nadácie Ekopolis Milan Hronec. ,,V praxi sa ukázalo, že dobrá myšlienka sa realizáciou zďaleka nekončí, práve naopak. Nielen tým, že ruku k dielu pridá aj obec, ale ovocie dobrého nápadu budú zbierať ešte pár rokov - a to doslova," dodala Magdaléna Dobišová zo spoločnosti Skanska, generálneho partnera programu.

,,Na brigádach sa zúčastnili celé rodiny, žiaci, členovia gréckokatolíckej cirkvi, zástupcovia obecného úradu a miestni záhradkári, ktorí v spolupráci so školákmi prisľúbili aj následnú starostlivosť o sad," informovala Janka Ondová z Občianskeho združenia Od srdca k srdcu.

Podporu do výšky 2 600 eur (78.328 Sk) na projekt mohli v otvorenej súťaži získať mimovládne organizácie, neformálne skupiny občanov, školy, obce, mestá a príspevkové organizácie. Predpokladané ukončenie projektov je v októbri - novembri 2009. O podporu prejavili najväčší záujem obecné úrady a školy. Do súťaže sa zapojili aj viaceré mimovládne organizácie a neformálne skupiny občanov.

Program Ľudia pre stromy podporuje výsadbu pôvodných, prirodzených alebo tradičných druhov drevín, skrášlenie krajiny zeleňou, ktorá zvyšuje estetickú hodnotu územia, rovnako i ochranu vzácnych stromov, obnovu parkov, výsadbu zelene v okolí škôl, vo verejných záhradách a zveľaďovanie zelených plôch.

Copyright © TASR 2020
Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

Súvisiace články

Značky