Ružomberok: Mondi SCP dokončuje niekoľkomiliónovú investíciu na zníženie zápachu

20.09 2016, TASR

Ružomberčania môžu od soboty 24. septembra cítiť v meste a blízkom okolí zvýšený zápach. Dôvodom je plánovaná odstávka regeneračného kotla RK3 v celulózovo-papierenskom podniku Mondi SCP.


Odstávka je potrebná z dôvodu dokončenia niekoľkomiliónovej investície do nového záložného zariadenia na spaľovanie zapáchajúcich plynov. Projekt má zvýšiť efektivitu spaľovania týchto plynov v závode. ,,Práce a následný nábeh technológie späť do prevádzky môžu spôsobiť zápach, za ktorý by sme sa chceli vopred ospravedlniť. Odstávka však nebude mať vplyv na dodávky teplej vody pre občanov," informovala TASR hovorkyňa spoločnosti Martina Hlavatá.

Nové zariadenie bude slúžiť ako záskokové spaľovacie zariadenie v prípade, že nebude možné spaľovať NCG plyny v jednom z regeneračných kotlov. Systém likvidácie by mal byť výrazne jednoduchší. Ako vysvetlil riaditeľ regenerácie, energetiky a obslužných činností Mondi SCP Peter Baláž, cieľom spoločnosti je eliminovať obťažovanie ľudí zápachom z fabriky.

,,Je to v podstate horák, ktorý bude s nejakou komorou zahustený do nášho existujúceho 204-metrového komína a fungovať bude pri poruche alebo výpadku spaľovania zapáchajúcich plynov z primárneho zariadenia, kde sú plyny spaľované bežne," vysvetlil.

Copyright © TASR 2020
Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

Súvisiace články

Značky

Priemysel Zdravie a ŽP