Preskočit na obsah

Rusko: Nornikeľ dostal pokutu dve miliardy dolárov za ropnú škvrnu v Arktíde

08.02 2021, TASR

Moskva, 5. februára - Ruský ťažobný gigant Nornikeľ v piatok dostal pokutu vo výške takmer dvoch miliárd dolárov po tom, ako jedna z jeho dcérskych firiem vlani zapríčinila rozsiahlu ropnú škvrnu v ruskej časti Arktídy.

Rusko často čelí ekologickým katastrofám spôsobeným najmä starnúcou infraštruktúrou, ale ropná škvrna neďaleko mesta Noriľsk, ktorá sa objavila v máji minulého roku, bola jednou z najhorších v nedávnej histórii krajiny.

Súd v sibírskom meste Krasnojarsk nariadil Nornikeľu - jednému z najväčších producentov paládia a niklu na svete -, aby zaplatil pokutu 146,2 miliardy rubľov (1,9 miliardy dolárov), informovala tlačová agentúra AFP s odvolaním sa na vyhlásenie spoločnosti.

Medzinárodná environmentálna organizácia Greenpeace vyhlásila, že táto pokuta predstavuje ,,najväčšie odškodné za ujmy na životnom prostredí" v dejinách Ruskej federácie.

Do jazier a riek ruského Ďalekého severu uniklo viac než 20.000 ton nafty, keď došlo k zrúteniu palivového zásobníka v elektrárni, ktorú vlastní Nornikeľ. Federálna služba pre dohľad nad prírodnými zdrojmi (Rosprirodnadzor) odhadla výšku spôsobených škôd na 148 miliárd rubľov.

Nornikeľ uviedol, že uhradí náklady na vyčistenie postihnutej oblasti, ale namietol proti výške uloženej pokuty.

Riaditeľka Rosprirodnadzoru Svetlana Rodionovová piatkové rozhodnutie súdu privítala. Už predtým na sociálnej sieti vyhlásila, že ,,ekológia sa týka každého a znečisťovatelia budú platiť".

Ruský prezident Vladimir Putin v súvislosti s katastrofou vyhlásil vlani v júni mimoriadny stav a ostro skritizoval šéfa pobočky Nornikeľu za to, že zodpovední činitelia tento incident včas neohlásili príslušným úradom.

Spoločnosť Nornikeľ, ktorú vlastní najbohatší Rus Vladimir Potanin, vyhlásila, že rozhodnutie súdu ,,starostlivo vyhodnotí", avšak nenaznačila, či sa hodlá voči verdiktu odvolať.

 

Copyright © TASR 2021
Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

Súvisiace články

Značky

Environmentálna kriminalita Havárie a živelné pohromy