Preskočit na obsah

Na brehoch Kaspického mora objavili už 2500 uhynutých tuleňov

06.12 2022, TASR

Machačkala 5. decembra – Počet mŕtvych tuleňov, ktoré objavili na ruskom pobreží Kaspického mora, stúpol už na 2500. Dôvod ich najväčšieho masového úhynu za uplynulé desaťročie je naďalej nejasný, povedala v pondelok riaditeľka ruského Federálneho úradu pre dohľad nad prírodnými zdrojmi Svetlana Radionovová.

Existujú náznaky, že zvieratá, nájdené na pobreží Kaspického mora v ruskej autonómnej republike Dagestan, uhynuli v dôsledku nedostatku kyslíka, bližšie podrobnosti však riaditeľka neuviedla.

Vyšetrovanie nezvyčajne masového úhynu tuleňov stále pokračuje. Zatiaľ však nič nenasvedčuje tomu, že by ho zapríčinil vonkajší násilný zásah, napríklad útok pytliakov.

V Kaspickom mori sa každoročne nájde množstvo uhynutých tuleňov, píše DPA. V uplynulých rokoch však išlo len o stovky, a nie tisíce kusov.

Tamojšie úrady počet uhynutých tuleňov v priebehu víkendu viacnásobne zvyšovali a nevylúčili, že bude naďalej výrazne rásť.

,,Je to najväčší masový úhyn tuleňa kaspického za uplynulé desaťročie. Príčiny sa vyšetria po laboratórnych testoch patologických materiálov zvierat," uviedlo v nedeľu dagestanské ministerstvo pre ochranu životného prostredia v so sídlom v Machačkale.

Medzinárodná únia na ochranu prírody a prírodných zdrojov (IUCN) už v roku 2008 klasifikovala tuleňa kaspického ako ohrozený živočíšny druh.

Populácia tohto druhu klesla za posledné storočie o približne 90 percent, dôvodom je do veľkej miery znečistenie spôsobené ťažbou ropy a jej spracovaním. Tulene sa často stávajú obeťami únikov ropy, pytliactva a nadmerného lovu.

Copyright © TASR 2023
Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

Súvisiace články

Značky

Globálne problémy ŽP Zaujímavosti