Preskočit na obsah

Rusko: Líder Jakutska tvrdí, že príčinou lesných požiarov je globálne otepľovanie

21.07 2021, TASR

Moskva, 20. júla – Príčinou lesných požiarov v Jakutsku na ruskom Ďalekom východe je globálne otepľovanie. V utorok to uviedol najvyšší predstaviteľ Jakutskej republiky Ajsen Nikolajev, informovala agentúra RIA Novosti. 

,,Bezpochyby sú jedinou príčinou globálne zmeny počasia... Vidíme, že v Jakutsku je každým rokom teplejšie. Tento rok prežívame najteplejšie a najsuchšie leto od konca 19. storočia, keď sa v Jakutsku začalo s pozorovaním počasia," uviedol Nikolajev a upozornil pritom na zvýšenie priemernej teploty v oblasti, ako aj na neobvykle nízke množstvo zrážok, ktoré v Jakutsku v posledných dvoch mesiacoch napadli.

Podľa RIA Novosti bol mesiac jún najteplejším mesiacom v Jakutsku od roku 1888.

Jakutská republika je jedným zo subjektov Ruska, ktorý je najviac zasiahnutý lesnými požiarmi. V utorok tam evidovali 205 prírodných požiarov s celkovou rozlohou takmer 1,5 milióna hektárov. Vysoká zadymenosť v pondelok zasiahla aj prevádzku miestneho letiska a lodnú dopravu na rieke Lena. Zadymených je približne 48 obcí a miest, informovala agentúra TASS.

V Jakutsku sa vyskytujú rozsiahle lesné požiare každoročne. Rozloha jakutských lesov prevyšuje 256 miliónov hektárov, čo je viac ako 84 percent celkovej rozlohy republiky. Vlani evidovali v tomto ruskom subjekte lesné požiare s rozlohou viac ako šesť miliónov hektárov.

 

Copyright © TASR 2021
Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

Súvisiace články

Značky

Globálne problémy ŽP Havárie a živelné pohromy Klimatická zmena