Preskočit na obsah

Ochrana dravcov na Slovensku zaznamenala tento rok rekordný počet mláďat orla kráľovského a sokola rároha

16.11 2022, TASR

Bratislava 15. novembra – V tomto roku našli ornitológovia spoločné hniezdenie sovy a sokola myšiara a všimli si návrat 17-ročnej samice orla krikľavého. Zaznamenali aj rekordný počet mláďat orla kráľovského či sokola rároha a vyše 1000 zimujúcich myšiarok ušatých.

Informovala o tom Ochrana dravcov na Slovensku (RPS), ktorá každý rok robí terénny monitoring voľne žijúcich dravých vtákov a sov.

V búdke v okrese Dunajská Streda našli štyri malé plamienky a vajcia sokola myšiara. ,,Najprv búdku obsadili plamienky. Neskôr, zrejme kvôli nedostatku hniezdnych možností v okolí, zniesla do búdky vajcia sokolia samička. Samozrejme, plamienka ju odtiaľ vyhnala a tak znáška zachladla," vysvetlil Kristián Bacsa z RPS.

Sedemnásťročná samica orľa krikľavého má ornitologický krúžok a vďaka nemu ornitológovia vedia, že sa vyliahla v roku 2005 v oblasti hornej Nitry. Následne ju opäť spozorovali v roku 2017 v Turci a mala dve mláďatá. ,,Odvtedy ju stretávajú každý rok, po návrate zo zimoviska v Afrike, ale jej ďalšie hniezdenia neboli úspešné," poznamenal Tomáš Veselovský z RPS.

Ornitológov túto sezónu prekvapil najvyšší počet mláďat orla kráľovského. Ten bol zaznamenaný za desaťročia systematického monitoringu v regióne západného Slovenska. Na 34 lokalitách spolu úspešne vyletelo 60 mláďat.

,,Na západnom Slovensku sa darilo aj sokolovi rárohovi, 43 párov odchovalo spolu 144 mláďat, teda o 20 viac ako v minulom roku. Ďalších päť párov na východnom Slovensku vyviedlo 19 mláďat, takže z nášho územia vyletelo zo všetkých hniezd spolu 163 mláďat," hovorí Jozef Chavko z Ochrany dravcov na Slovensku. Skonštatoval, že tento druh je na Slovensku doteraz v najlepšej pozícii úspešnosti prežitia.

,,Počas minulej zimy sme do februára 2022 získali údaje až o 1000 zimujúcich myšiarkach ušatých. Pri hľadaní zimovísk tejto sovy nám už tradične pomáhala verejnosť a v tejto spolupráci budeme určite pokračovať aj v nadchádzajúcej zimnej sezóne," podotkol Veselovský.

Copyright © TASR 2023
Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

Súvisiace články

Značky

Ochrana prírody Zaujímavosti