Preskočit na obsah

Rozsudok NS SR v prípade MVE Jalná považuje starosta Trnavej Hory za víťazstvo

22.12 2016, TASR

Odporcovia Malej vodnej elektrárne (MVE) Jalná sa tešia z víťazstva. Najvyšší súd SR pred pár dňami potvrdil rozsudok Krajského súdu v Banskej Bystrici z roku 2014 a zrušil tak rozhodnutie Okresného úradu v Banskej Bystrici o umiestnení stavby MVE Jalná.


Žaloba bola podaná OZ Hron pre slobodné rieky a obcou Trnavá Hora. ,,Najvyšší súd potvrdil, že správne orgány nepostupovali v súlade so zákonom a že ich rozhodnutie je nepreskúmateľné pre nesprávne právne posúdenie. Zistenie skutkového stavu bolo v rozpore s obsahom administratívnych spisov a v konaní bola zistená taká chyba, ktorá mala vplyv na zákonnosť napadnutého rozhodnutia," uvádza sa v stanovisku súdu.

Starosta Trnavej Hory Pavel Kravec považuje tento rozsudok za vyhranú bitku. ,,Tým, že Najvyšší súd potvrdil rozsudok krajského súdu, ktorý zrušil rozhodnutie o umiestnení stavby, tým ešte výstavbu malej vodnej elektrárne nezastavil. Investora aj nás postavil do pozície, ktorá bola pred rokmi, kedy investor o stavbu zažiadal a kedy mala obec rozbehnutý proces schválenia územného plánu," podotkol Kravec s tým, že ten nemá obec dodnes schválený pre súdny spor.

MVE Jalná, ktorá má mať tri turbíny a ročne vyrábať priemerne 5590 MWh energie, chce postaviť firma ZUS servis zo Žiaru nad Hronom. Od začiatku zverejnenia zámeru sa obyvatelia obávajú zatápania domov, zdvihnutia hladiny spodných vôd a potenciálnych povodní z ľadových krýh. Rozhodnutie súdu prijali podľa starostu s veľkou úľavou a zadosťučinením, že v tom, čím roky argumentovali, im dali súdy za pravdu.

Copyright © TASR 2023
Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

Súvisiace články

Značky

Voda