Roje sarančí už prenikli aj na územie Ugandy

10.02 2020, TASR

Kampala, 9. februára - Bezprecedentná invázia púštnej saranče všežravej, ktorá zasiahla východnú Afriku a je najhoršia za posledných najmenej 25 rokov, zasiahla v nedeľu už aj územie Ugandy, kam roje sarančí prenikli zo susednej Kene.


Podľa agentúry AFP o tom v nedeľu informoval Moses Kizige, minister pre záležitosti regiónu Karamoja ležiaceho na severovýchode Ugandy, kde v nedeľu spozorovali výskyt sarančí.

Roje sarančí doteraz zničili úrodu i zásoby osiva a potravín v Keni, Etiópii, Džibutsku, Eritrei i Somálsku. V Keni ide o najhoršiu takúto pohromu za posledných 70 rokov a Somálsko už kvôli tomu vyhlásilo stav núdze.


Organizácia Spojených národov pre výživu a poľnohospodárstvo (FAO) uviedla, že v týchto krajinách majú saranče momentálne ideálne podmienky pre rozmnožovanie, takže reálne hrozí, že ich počet sa do júna zvýši 500-krát, čo by mohlo spôsobiť pohromu ,,biblických rozmerov".

FAO vo svojom vyhlásení z pondelka konštatovala, že invázia sarančí ,,ohrozuje potravinovú bezpečnosť" celého tohto regiónu Afriky a je preto nutné ,,spustiť rozsiahlu cezhraničnú kampaň na boj proti zamoreniu" rojmi sarančí.

FAO varovala, že ak bude súčasný ,,vzostup" populácie sarančí pokračovať a v priebehu jedného roka či viac ho nebude možné zastaviť, nastane zamorenie sarančami.

V 20. storočí takáto situácia nastala šesťkrát, naposledy v rokoch 1987 - 89. Posledný významný vzostup populácie sarančí bol zaregistrovaný v rokoch 2003 - 05.

Copyright © TASR 2020
Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

Súvisiace články

Značky

Havárie a živelné pohromy