Preskočit na obsah

Rimavská Sobota: Výstava priblíži život aj hrozby, ktorým čelí syseľ pasienkový

08.09 2021, TASR

Rimavská Sobota 7. septembra – Život, prostredie aj ohrozenia, ktorým sysle na Slovensku čelia, priblíži počas nasledujúcich mesiacov Gemersko-malohontské múzeum (GMM) v Rimavskej Sobote. 

Výstava, ktorej vernisáž sa uskutoční vo štvrtok (9. 9.), potrvá do januára 2022.

„Výstava Syseľ predstaví spôsob života jedného z najfotogenickejších hlodavcov. Prostredníctvom fotografií a dermoplastických preparátov spoznáte stavbu jeho tela, spôsob života, vzťah s ľuďmi, jeho domov a ostatné druhy živočíchov a rastlín, s ktorými zdieľa jeden životný priestor,“ priblížila biologička GMM Monika Gálffyová.

Súčasťou výstavy budú i prednášky, na ktorých zoológ občianskeho združenia Živá planina Ervín Hapl návštevníkov oboznámi so životom a praktickou ochranou sysľov. Návštevníci múzea si budú môcť vyskúšať aj to, aké je to nachádzať sa v sysľom tuneli, súčasťou výstavy budú i tvorivé dielne.

V minulosti boli sysle na Slovensku z pohľadu poľnohospodárstva považované za všadeprítomných škodcov, situácia sa však postupne zmenila. „Stačilo niekoľko desaťročí, intenzívna chemizácia v poľnohospodárstve, zmena obhospodarovania krajiny a miznutie vypásaných nízkotrávnatých lúk, a tieto malé spoločenské hlodavce sa u nás ocitli na pokraji vyhynutia,“ uviedla Gálffyová.

Copyright © TASR 2023
Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

Súvisiace články

Značky

Podujatie