Riberová: Bohaté krajiny bránia napredovaniu v rokovaniach o zmene klímy

13.12 2019, TASR

Madrid, 12. decembra - Španielska ministerka životného prostredia Teresa Riberová vo štvrtok odsúdila prístup niektorých bohatých a rozvinutých štátov, ktoré úmyselne bránia napredovaniu v rokovaniach týkajúcich sa zmeny klímy.


Obviňujú ich z toho aj niektoré malé ostrovné štáty, ktoré sú zmenou klímy vážne ohrozené, uviedla agentúra AFP. V predvečer oficiálneho ukončenia globálneho klimatického summitu OSN (COP25) v Madride Riberová informovala, že pokiaľ ide o zmenu klímy a boj proti nej, ,,jasne sa črtajú" dve protirečiace si vízie.

Kým jedna strana tvrdí, že v boji proti zmene klímy treba napredovať rýchlejšie, mať väčšie ambície a posilniť úlohu vedy vo všetkých oblastiach, druhá strana uprednostňuje ,,politiku malých krokov, pričom opakuje len to, čo bolo povedané pred štyrmi rokmi v Paríži", zatiaľ čo najnovšie vedecké dôkazy zdôrazňujú nutnosť konať rýchlejšie a razantnejšie.

Riberová podľa AFP uviedla, že niektoré ,,veľké ekonomiky", ktorých lídri ,,nie sú presvedčení o nutnosti konať v oblasti klímy (...), sa bránia, pokiaľ ide o postup vpred". Dodala, že najzraniteľnejšie štáty potom ,,so zúfalstvom vnímajú tieto snahy o zbrzdenie" podnikaných činností, o spomalenie celého tohto procesu alebo jeho narušenie.

,,Nedostatok ambícií" niektorých štátov odsúdili aj zástupcovia skupiny Aosis, ktorá zahŕňa 44 ostrovných štátov obzvlášť ohrozených stúpajúcou hladinou mora.

,,Sme veľmi znepokojení, v skutočnosti sme až zdesení stavom rokovaní," uviedol na tlačovej konferencii Omar Figueroa Figueroa, minister životného prostredia Belize, ktorý skupine Aosis predsedá.

Fidžijský minister hospodárstva Aiyaz Sayed Khaiyum odsúdil skutočnosť, že prísľub krajín Severu, že od roku 2020 poskytnú 100 miliárd dolárov ročne krajinám Juhu, ,,nebude dodržaný", pričom v tejto veci osobitne poukázal najmä na Spojené štáty, Kanadu, EÚ, Japonsko a Austráliu.

,,Táto nečinnosť stojí našich obyvateľov život," upozornil Simon Stiel, minister životného prostredia ostrova Grenada.

Na globálnom klimatickom summite OSN v Madride sa zúčastňujú delegáti z takmer 200 krajín sveta. Cieľom summitu je podrobne rozpracovať pravidlá vyplývajúceho z parížskej klimatickej dohody z roku 2015. Účastnícke štáty majú na COP25 demonštrovať svoje ambície v oblasti boja proti zmene klímy, pričom budúci rok je konečným termínom, keď musia predložiť svoje nové akčné plány.

Dva týždne trvajúce rokovania v rámci COP25 by sa teoreticky mali skončiť v piatok večer, ale klimatické konferencie OSN zvyknú trvať dlhšie, takže môžu pokračovať aj počas ďalšieho víkendu.

Copyright © TASR 2020
Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

Súvisiace články

Značky

Klimatická zmena