Preskočit na obsah

Reformný plán by mal byť skokom vpred pri transformácii,tvrdia enviroorganizácie

06.10 2020, TASR

Bratislava, 5. októbra - Reformný plán by mal byť ,,skokom vpred" pri transformácii spoločnosti nielen dobiehaním doteraz zameškaných opatrení. Významnou časťou plánu by mali byť opatrenia na ochranu pred zmenou klímy a stratou biodiverzity. Uviedli to enviroorganizácie v reakcii na zverejnený národný integrovaný reformný plán.


Organizácie očakávali zverejnenie samotného plánu obnovy pre prostriedky Európskej únie v rámci fondu obnovy. Ten však bude vychádzať práve z národného reformného plánu. ,,Vzhľadom na to, že ide o významné investície do našej krajiny a jej smerovania, nepovažujeme za najšťastnejšie, že celý proces funguje takýmto neprehľadným spôsobom," hovorí Lucia Szabová z inicatívy Znepokojené matky. Dodáva, že nie je jasné, čo bude v pláne obnovy, kedy bude zverejnený a dokončený, a nie je jasné, kedy bude prebiehať verejná diskusia.

Programová riaditeľka Greenpeace Slovensko Katarína Juríková tvrdí, že na ochranu klímy má ísť z rôznych balíkov Európskej únie (EÚ) 30 percent, pre plán obnovy je to 37 percent. Žiadne projekty tak nesmú byť škodlivé pre klímu. ,,Nemá ísť o akékoľvek 'zelené' opatrenia, ale tie, čo špecificky bojujú so zmenou klímy. Zo zverejneného materiálu však nie je jasné, či si jeho tvorcovia dostatočne toto kritérium uvedomujú, ani presne, akými opatreniami ho chcú naplniť," uviedla Juríková.

Slovensko by malo podľa koordinátora organizácie Priatelia Zeme-CEPA Juraja Melichára výrazne znížiť spotrebu komplexnou obnovou budov a zníženú potrebu tepla nahrádzať miestnymi udržateľnými zdrojmi. ,,Na Slovensku nepotrebujeme rýchlu, ale skôr kvalitatívnu zmenu vykurovania," poznamenal Melichár.

Dokument Moderné a úspešné Slovensko vo svojej časti Zelená ekonomika si za cieľ kladie energetickú efektívnosť, prechod na obehovú ekonomiku, ochranu prírody, podporu turizmu a regiónov a efektívne investície v doprave. Dokument je podkladom pre vylepšenie definitívneho plánu obnovy, na základe ktorého sa Slovensko bude uchádzať o prostriedky EÚ v rámci fondu obnovy. Slovensko má mať k dispozícii miliardy eur. Definitívny plán obnovy musí byť predložený Európskej komisii v apríli 2021.

Osemnásť environmentálnych organizácií pripravilo počas posledných mesiacov návrhy na opatrenia v ôsmich oblastiach s názvom Zelený reštart. Niekoľko členov z organizácií, ktoré tvorili Zelený reštart, sa zúčastnilo na pracovných skupinách a pripomienkovalo časť o zelenej ekonomike, priblížila Szabová.

Copyright © TASR 2023
Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

Súvisiace články

Značky

Ekonomické nástroje