Preskočit na obsah

Právo na čisté životné prostredie je základným ľudským právom

28.09 2022, TASR

Brusel/Štrasburg 27. septembra – Rada Európy (RE) vyzvala v utorok svojich 46 členských štátov, aby zvážili uznanie práva na čisté, zdravé a udržateľné životné prostredie za základné ľudské právo. 

Výbor ministrov RE v prijatom uznesení upozornil, že opatrenia na riešenie ,,trojitej planetárnej krízy" – zmeny klímy, straty biodiverzity a znečistenia životného prostredia – sú nevyhnutné na zlepšenie uplatňovania ľudských práv.

Podľa uznesenia výboru je potrebné zakotvenie práva na čisté životné prostredie nielen v medzinárodných právnych nástrojoch, ale aj v legislatívnych dokumentoch jednotlivých členských krajín RE.

Výbor ministrov, ktorý je rozhodovacím orgánom Rady Európy, zároveň vyzval na prijatie primeraných opatrení na ochranu práv tých skupín obyvateľstva, ktoré sú najviac ohrozené environmentálnymi škodami.

Rada Európy pripomenula, že rezolúcia Rady OSN pre ľudské práva z októbra 2021 uznala právo na čisté, zdravé a udržateľné životné prostredie za základné ľudské právo.

Copyright © TASR 2022
Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

Súvisiace články

Značky

Klimatická zmena