Preskočit na obsah

Problém s Karpatskými bukovými pralesmi rieši vláda len naoko, tvrdí A. Zemanová

20.11 2017, TASR

Bratislava, 18. novembra - Problém s tzv. Karpatskými bukovými pralesmi sa rieši iba naoko a hrozí ich vyškrtnutie zo Svetového dedičstva UNESCO. Tvrdí to poslankyňa Národnej rady SR Anna Zemanová (SaS).

,,Vláda síce zareagovala rýchlo a schválila materiál, ktorý sa volá Komplexný návrh opatrení, záplatu však šila horúcou ihlou. A tak to aj vyzerá," skonštatovala. Materiálu vyčíta chýbajúce konkrétne opatrenia, analýzu vplyvov na rozpočet verejnej správy, podnikateľské prostredie, sociálne vplyvy a na životné prostredie. Zemanová tiež poukázala, že nebol prekonzultovaný s dotknutými samosprávnymi krajmi, hoci problematika cestovného ruchu spadá do ich kompetencií. Chýbajú jej aj vyjadrenia vlastníkov, či akákoľvek ucelená stratégia pre rozvoj v regióne.

,,Pokiaľ sa nezačnú projekty riešiť poriadne a budú sa schvaľovať len aby boli, naša účasť v prestížnych zoznamoch bude napokon tiež len naoko a čo je najhoršie, nakrátko," tvrdí Zemanová. Pripomenula, že Slovensko musí vypracovať detailný projekt využitia územia. ,,Keď sa tak dlhodobo nedialo, UNESCO zdvihlo varovný prst. Ak materiál nebude vypracovaný, územiu hrozí vyškrtnutie z prestížneho zoznamu," zhrnula.

Vláda v stredu (15. 11.) schválila opatrenia potrebné na ochranu slovenskej časti tzv. Karpatských bukových pralesov na východe krajiny. Návrh jej predložili ministerstvá životného prostredia, pôdohospodárstva a zahraničných vecí. Ide o reakciu na odporúčania Výboru svetového dedičstva UNESCO. Slovensku vyčítal napríklad ťažbu dreva, potrebná je aj úprava hraníc slovenských častí pralesov.

Šéf envirorezortu László Sólymos (Most-Híd) a ministerka pôdohospodárstva Gabriela Matečná (nominantka SNS) sa nezhodujú v tom, akú časť tzv. Karpatských bukových pralesov treba chrániť. Hranice pralesov majú byť známe do konca tohto roka.

Copyright © TASR 2021
Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

Súvisiace články

Značky

Les Otázky a odpovede