Preskočit na obsah

Prioritou MŽP v období extrémneho sucha je zásobovanie občanov pitnou vodou

01.08 2022, TASR

Bratislava 29. júla – Prioritou Ministerstva životného prostredia (MŽP) SR v období extrémneho sucha je zásobovanie občanov pitnou vodou. V mnohých lokalitách je podľa Slovenského vodohospodárskeho podniku extrémne nízky stav vodných tokov, čo sa prejavuje aj na stavoch vody vo vodných nádržiach.  Informovalo o tom tlačové oddelenie envirorezortu.

,,V situácii dlhotrvajúcich horúčav a extrémneho sucha ministerstvo stavia na prvé miesto zásobovanie občanov pitnou vodou, ako aj ochranu životného prostredia, v tomto prípade najmä živočíchov a biotopov viazaných na vodu," skonštatovalo tlačové oddelenie. Tomu sa podľa rezortu podriaďujú aj manipulačné poriadky vodných nádrží.

Dôsledkom nízkych stavov vody v tokoch a nádržiach je nespokojnosť časti odberateľov a užívateľov. MŽP v tejto súvislosti uviedlo, že každá vodná nádrž bola projektovaná a vybudovaná na nejaké účely. Prioritou bolo väčšinou zabezpečenie dostatku vody na rôzne účely v toku pod nádržou a ochrana pred povodňami, prípadne výroba elektrickej energie. ,,Ďalšie účely, medzi ktoré patrí aj rekreácia, boli a sú účelmi doplnkovými," poukazuje rezort s tým, že najdôležitejšou prioritou v období sucha je zabezpečenie dostatku pitnej vody.

MŽP podľa vlastných slov vykoná účelovú kontrolu rozhodovacej činnosti okresných úradov v oblasti schvaľovania manipulačných poriadkov vodných stavieb.

Copyright © TASR 2022
Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

Súvisiace články

Značky

Klimatická zmena Rezort MŽP SR Voda