Preskočit na obsah

Prioritou ekologického dohovoru by mal podľa Slovákov byť boj proti plastom

17.02 2020, TASR

Bratislava, 15. februára - Najvyššou prioritou v Európskom ekologickom dohovore a v boji proti zmene klímy by mal byť boj proti plastovému odpadu a líderstvo v problematike používania jednorazových plastov. Tvrdí to 50 percent Slovákov. Vyplýva to z prieskumu Európskej komisie Eurobarometer z jesene minulého roka.


Druhou prioritou by podľa 41 percent Slovákov mala byť podpora farmárov v Európskej únii (EÚ), aby dostávali spravodlivú odmenu a poskytovali tak cenovo dostupné a bezpečné potraviny. Katarína Javornická z agentúry Kantar priblížila, že na úrovni ostatných obyvateľov EÚ mala táto stratégia ,,mierne nižšiu podporu", a to 37 percent.

,,Veľký nesúlad sme zaznamenali v otázke rozvoja využívania energie z obnoviteľných zdrojov, ktorú podporilo 35 percent respondentov na Slovensku a nadpolovičná väčšina v EÚ," uviedla Javornická.

Na znižovaní spotreby energie a podpore „obehového hospodárstva“ sa zhodla jedna tretina Slovákov i obyvateľov EÚ.

Nasleduje potom ochrana biodiverzity či kroky smerujúce k snahe o nulové znečistenie. ,,Mierne vyššiu podporu ako vo zvyšku EÚ má na Slovensku myšlienka zavedenia dane na produkty dovážané z tretích krajín, ktoré majú nižšie štandardy týkajúce sa politiky v oblasti klímy," povedala Javornická.

Na poslednom mieste s 23 percentami sú opatrenia na zabezpečenie toho, aby sa EÚ stala do roku 2050 uhlíkovo neutrálnou znížením účinkov emisií skleníkových plynov na nulu.

Copyright © TASR 2023
Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

Súvisiace články

Značky

Klimatická zmena