Preskočit na obsah

Prievidza: ZŠ S. Chalupku chce postaviť eko-učebňu i záhradku

06.03 2020, TASR

Prievidza, 5. marca - Základná škola (ZŠ) S. Chalupku v Prievidzi chce u svojich žiakov zvyšovať povedomie o klimatickej zmene. Vo svojom areáli plánuje vybudovať eko-učebňu či záhradku. Na fasáde jedného z pavilónov by mala pribudnúť i zelená stena.


Na projekt Príroda v nás bude škola žiadať nórske fondy. ,,Cieľom projektu je zvyšovanie povedomia žiakov o zmierňovaní a prispôsobovaní sa zmene klímy formou teoretickej výučby, ako aj formou realizácie konkrétnych fyzických opatrení v priestoroch základnej školy a v školskom areáli," informoval vedúci referátu pre projekty a investície mesta Prievidza Ivan Benca.

V átriu pribudne priestor pre žiakov, v ktorom sa budú môcť učiť o prírode v prírode. Eko-učebňu bude tvoriť altánok, kŕmidlá, búdky pre vtáky a hmyzí domček. Vedľa nej vytvorí škola so žiakmi záhradku s poľnými i liečivými kvetmi. V rámci projektu počíta i s výrubom stromov v átriu, ktoré chce nahradiť novými, realizáciou zelenej steny na fasáde jednej z budov s rastlinami a živými obrazmi vytvorenými žiakmi.

Súčasťou projektu je zachytávanie dažďovej vody, výučba o triedení odpadu, ako i vypracovanie environmentálneho programu školy, v rámci ktorého škola do viacerých predmetov na prvom a druhom stupni zaradí environmentálnu výchovu.

Celkový rozpočet projektu vyčíslila vzdelávacia inštitúcia na 21.000 eur, 19.950 eur bude žiadať z nórskych grantov. Na financovaní sa bude podieľať i mesto sumou 1050 eur, rozhodli o tom mestskí poslanci na svojom rokovaní tento týždeň.

Copyright © TASR 2021
Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

Súvisiace články

Značky

Environmentálna výchova a vzdelávanie Zaujímavosti