Pri zavádzaní prírode blízkej údržby zelene má obciam pomôcť nová príručka

11.10 2018, TASR

Bratislava, 10. októbra - Mestám a obciam má pri zavádzaní prírode blízkej údržby pomôcť nová príručka. Vytvorilo ju občianske združenie Živica. Takáto údržba zahŕňa napríklad výstavbu komunitných záhrad, rozširovanie vegetačných striech a stien alebo vytváranie plôch pre včely.


,,Pri prírode blízkej údržbe zelene ide o samotný výber druhov drevín, trvaliek, rozmanitosť mobilnej a vertikálnej zelene, manažment trávnych porastov, údržbu živých plotov či sprievodnej zelene okolo ciest či vodných tokov," opisuje autorka príručky Zuzana Hudeková. Takáto údržba okrem prírody často šetrí aj financie. ,,Napríklad nevhodne zvolená výsadba vyžadujúca si intenzívne zavlažovanie je finančne náročná," poznamenala.

Podľa Živice záujem obcí o takéto udržiavanie zelene rastie. ,,Novou motiváciou pre samosprávy je aj zmena klímy, ktorá sa v mestách prejavuje letnými horúčavami, dlhými obdobiami sucha a následne intenzívnymi nárazovými prívalovými dažďami. Pestrá a zdravá zeleň pomáha tieto dôsledky zmierňovať a vytvára vyšší komfort života pre obyvateľov," hovorí Petra Ježeková, manažérka projektu Mestské včely, ktorý je v príručke opísaný.

Príručka Príroda v meste - nový pohľad na tvorbu a údržbu zelene a záhrad" je dostupná online na webovej stránke mestske-vcely.sk/priroda_v_meste.

Copyright © TASR 2019
Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

Súvisiace články

Značky

Mestské a vidiecke ŽP