Prezidentka upozornila na nelegálnu ťažbu lesov a stratu pôvodných ekosystémov

21.11 2019, TASR

Bratislava, 20. novembra - Klimatická kríza nie je jediná vec, ktorá nás trápi v oblasti životného prostredia. Je tu aj kríza biodiverzity, vymieranie druhov, a tieto veci spolu súvisia, myslí si prezidentka SR Zuzana Čaputová.


,,Sme prvá generácia, ktorá pocíti dôsledky klimatickej krízy a zároveň posledná, ktorá s tým môže niečo robiť," povedala to na otvorení medzinárodnej konferencie o lesoch a divočine Wild Europe Conference v Bratislave.

Čaputová upozornila aj na nelegálnu ťažbu v lesoch, stratu pôvodných ekosystémov, starých lesov a pralesov, a to nielen na Slovensku, ale aj v rámci Európskej únie (EÚ). Hovorila aj o situácii lesov v rámci EÚ, ktorých asi polovica nie sú pod nejakou formou ochrany. Niekde podľa Čaputovej aj tá ochrana je, no aj napriek tomu dochádza k úbytku lesa.

Prezidentka dlhodobo propaguje aj doriešenie situácie v národných parkoch na Slovensku, aby sa zabezpečila dostatočná ochrana týchto území, keďže sú pod neustálym tlakom developerov či ilegálnej ťažby.

Na konferencii pripomenula, že prvým krokom pri nástupe do prezidentského paláca bolo stretnutie s premiérom Petrom Pellegrinim (Smer-SD), kde sa rozprávali o zmene prístupu k nízkouhlíkovej neutralite na Slovensku do roku 2050.

Copyright © TASR 2020
Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

Súvisiace články

Značky

Globálne problémy ŽP