Prezidentka: Takmer 5000 ľudí v SR ročne zomrie v dôsledku zlej kvality ovzdušia

08.09 2020, TASR

Bratislava, 7. septembra – Takmer 5000 ľudí na Slovensku ročne zomrie na respiračné a kardiovaskulárne ochorenia v dôsledku zlej kvality ovzdušia. Pri príležitosti pondelkového Medzinárodného dňa čistého ovzdušia to na sociálnej sieti uviedla prezidentka SR Zuzana Čaputová.


,,Musíme začať otvorene hovoriť o tom, že v porovnaní s inými krajinami EÚ je naše ovzdušie najviac znečistené jemnými prachovými časticami, takzvaným PM10. Je potrebné začať konať," poznamenala prezidentka s tým, že myslieť na to treba nielen pri príležitosti medzinárodného dňa čistého ovzdušia.

Konkrétne kroky je podľa prezidentky možné dať do Plánu obnovy Slovenska a využiť na to balík peňazí z EÚ. ,,Komplexná obnova budov vrátane modernizácie vykurovania môže znížiť ľuďom účty za energie a hlavne znížiť znečistenie ovzdušia v dôsledku neefektívneho vykurovania domov a budov," uviedla prezidentka. Ako dodala, práve neefektívne budovy a zastarané vykurovanie sú zodpovedné za takmer 80 percent znečisteného ovzdušia, ktoré ohrozuje aj zdravie obyvateľstva Slovenska.

Prezidentka doplnila, že o tejto téme už komunikovala s premiérom Igorom Matovičom (OĽANO) a ministrom dopravy a výstavby Andrejom Doležalom (nominant Sme rodina), aby obnova budov bola súčasťou plánov na obnovu.

Copyright © TASR 2020
Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

Súvisiace články

Značky

Ovzdušie Zdravie a ŽP