Preskočit na obsah

Preventívne opatrenia proti komárom

15.05 2006, Enviroportal

Preventívne opatrenia proti komárom

Prírodovedci evidujú v celosvetovom meradle okolo 3 000 rôznych druhov komárov. Bodnutia komármi sú v našich zemepisných šírkach skôr nepríjemnou ako nebezpečnou záležitosťou. Následky bodnutia ako svrbenie, opuch a sčervenanie väčšinou rýchlo miznú a k ochoreniu následkom prenosu infekcie dochádza len veľmi zriedkavo. V našich podmienkach preto zohráva preto čoraz dôležitejšiu úlohu najmä nárast alergických reakcií ako následok bodnutia hmyzom.

Omnoho rizikovešie je bodnutie komárom v tropických a subtropických oblastiach Zeme, kde komáre prenášajú aj mimoriadne nebezpečných pôvodcov ochorení. Ľudia, cestujúci do týchto oblastí, by toto riziko nemali podceňovať, pretože niekedy môže ísť o skutočne závažné ochorenia, ako je napr. horúčka dengue.

V našich končinách sú najčastejšími druhmi komárov komár piskľavý a bodavka chlievová. Mechanická zábrana je osvedčeným spôsobom ochrany obydlí proti komárom a bodavkám. Môže mať podobu sieťok na oknách, jemného tkaniva z bavlny resp. hodvábu alebo sieťok proti moskytom. Pritom treba dbať na to, že nie všetky komáre prilietajú zvonku, ale niektoré žijú priamo v domácnostiach.
Vo voľnej prírode by sme mali nosiť oblečenie, ktoré sa dá zatiahnuť, aby komáre podeň nemohli vkĺznuť. Nepokryté časti kože je vhodné natrieť prípravkami proti komárom či inému hmyzu s účinkom aj niekoľko hodín. Komáre môžu tiež odháňať éterické oleje, tie však pôsobia len v bezprostrednom okolí vonnej lampy. V prípade potreby sa proti komárom a hmyzu môžu použiť elektrické prístroje s vyparovaním prípravku proti hmyzu, ktoré svoju účinnú látku rovnomerne dávkujú. Používaná účinná látka z triedy pyretroidov bola vytvorená na základe prírodných prípravkov proti škodcom a získava sa z kvetových púzdier chryzatém.

Aktuálnou sa stáva ochrana pred komármi najmä v týchto popovodňových mesiacoch. V postihnutých oblastiach je preto nutné uchýliť sa aj k radikálnym opatreniam - veľkoplošným postrekom chemickými látkami, ktoré ničia komáre vo všetkých štádiách vývoja. Jednou z účinných foriem je pozemný postrek proti komárom vo forme mikroemulzie, ktorý momentálne prebieha aj v širšom okolí Bratislavy. K rovnakým opatreniam by bolo vhodné pristúpiť aj na moravskej a rakúskej strane, ináč slovenské desiatky miliónov za postreky proti komárom budú vynaložené prinajmenšom neefektívne. Účinné látky môžu byť aplikované aj prostredníctvom leteckého postreku.


Horúčka dengue je v trópoch mimoriadne rozšírená vírusová infekcia s mnohými miliónmi prípadov ochorenia ročne. Prenos vírusov nastáva bodnutiami komárov druhu aedes aegypti a aedes albopticus, takzvaných ázijských moskytov tigrových. Normálna infekcia prebieha podobne ako veľmi ťažká chrípka - vyznačuje sa vysokou horúčkou, kožnými vyrážkami, bolesťami hlavy a končatín a spravidla odznieva bez komplikácií. U detí pod desať rokov môže dôjsť k hemoragickému priebehu s vnútornými a vonkajšími krvácaniami, pričom úmrtnosť dosahuje až 30 %. Táto skutočnosť súvisí s rozdielnou priepustnosťou kapilár detí a dospelých.
Pretože zatiaľ proti vírusom neexistuje žiadny liek, môže liečba len zmierniť symptómy. Očkovacia látka je zatiaľ ešte vo vývoji. Ako prevencia slúžia opatrenia na boj proti komárom a na zabránenia bodnutí komármi.

Zdroj: WHO, primar.sk

Copyright © Enviroportal 2021

Súvisiace články

Značky