Prešov: Ochranári v posledných týždňoch pomáhali vysileným netopierom

26.01 2015, TASR

Ochranári z Regionálneho centra ochrany prírody v Prešove za posledné dva týždne riešili takmer denne telefonáty o nálezoch netopierov na chodbách panelákov alebo v podkrovných priestoroch.

Momentálne svoj prechodný domov našlo v chovnej stanici centra 24 raniakov hrdzavých. Ako informovala pracovníčka pre environmentálnu výchovu v Regionálnom centre ochrany prírody v Prešove Marta Hrešová, týmto zvieratám neprospievajú dlhodobo nadpriemerne vysoké teploty. Tie spôsobia, že sa prebúdzajú zo spánku, akoby už bola jar.

,,Netopiere zimu prečkávajú v škárach bytových domov alebo v podkroví. Fyziologické pochody počas zimného spánku u týchto zvierat klesnú až na hranicu života, obmedzí sa dýchanie, tepová frekvencia a telesná teplota klesne na 3 až 4 stupne. Pri krátkodobom zvýšení teploty sa zvieratá nestihnú prebrať zo spánku, ale pri dlhodobejších plusových teplotách sa preberajú a snažia sa dostať zo svojich úkrytov von. Keďže nemajú možnosť doplniť si energiu potravou, rýchlo sa vysilia a uviaznu na chodbách či balkónoch, kde ich nájdu okoloidúci," vysvetlila Hrešová.

Upozornila, že netopiere nie sú nebezpečné. Ľudia však musia byť opatrní pri manipulácii s nimi. V prvom rade je potrebné vyskúšať, či netopier nevyletí sám otvoreným oknom alebo dverami. Ak je príliš zoslabnutý, opatrne ho treba uložiť do škatule s handrou, kde sa môže ukryť. Nájdené netopiere sú často dehydrované, preto je dobré im priložiť k papuľke kúsok vaty alebo vreckovky namočenej vo vode. Ak je smädný, bude ju lízať. Škatuľu s netopierom umiestnime do chladnej miestnosti v pivnici alebo na chodbe s teplotou okolo 10 až 15 stupňov.

,,Nezabudnime na to, že netopier sa po prebudení bude snažiť dostať von, preto je potrebné zabezpečiť aj výletový otvor alebo s príchodom teplejších dní, počas ktorých teplota stúpne nad 8 až 10 stupňov, vyložiť škatuľu na balkón a netopier odletí sám," uzatvorila ochranárka.

Copyright © TASR 2020
Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

Súvisiace články

Značky

Ochrana prírody Otázky a odpovede