Prešov: Hlavnými pomocníkmi pri výskume znečistenia prostredia sú včely

21.05 2020, TASR

Prešov, 20. mája – Pri výskume zameranom na zisťovanie miery kontaminácie životného prostredia ťažkými kovmi, do ktorého sú zapojené viaceré vysoké školy na Slovensku, sú hlavnými pomocníkmi včely. 


Pri príležitosti Svetového dňa včiel o tom informovala hovorkyňa Prešovskej univerzity v Prešove (PU) Anna Polačková: ,,Cieľom aktivity je vybudovanie siete spolupracujúcich včelárov na Slovensku, ktorí v rámci projektu poskytnú za istých podmienok vzorky medu, peľových obnôžok a včiel s cieľom hodnotenia vybraných rizikových prvkov," vysvetlila Lenka Demková z Katedry ekológie Fakulty humanitných a prírodných vied (FHPV) PU. Podstatou spolupráce so včelami je skutočnosť, že dolet včiel za znáškou sú približne dva kilometre, preto bude možné stav znečistenia životného prostredia v rámci sledovaného radiánu posúdiť komplexne. Demková dodala, že pridanou hodnotou bude hodnotenie zaťaženia ovzdušia využitím metódy machových a lišajníkových "taštičiek", ktorú vedci z katedry ekológie už niekoľkokrát úspešne využili na výskum kvality ovzdušia v rôznych typoch ekosystémov. Ako doplnila Polačková, do aktivity sa zapojili viacerí včelári z celého Slovenska, ako aj Univerzita veterinárneho lekárstva a farmácie v Košiciach, Slovenská poľnohospodárska univerzita v Nitre, pripojiť sa plánuje aj Katedra geografie FHPV PU.

Podľa Polačkovej ďalších slov FHPV PU na projekte spolupracuje aj s prešovskou Komunitnou včelou záhradou, ktorá vznikla vlani na Františkánskej bašte v centre mesta. Spoločné aktivity však projekt i presahujú. Na pôde katedry ekológie spolu realizujú včelársky kurz pre začiatočníkov určený nielen študentom, ale i širokej verejnosti. ,,Cieľom tohto kurzu je naučiť poslucháčov základom včelárstva, oboznámiť ich s hlavnými problémami, ktoré sú spojené so súčasným chovom včiel, ale predovšetkým ich viesť k pozitívnemu prístupu k životnému prostrediu," priblížila Polačková. Ako doplnila, Univerzita tretieho veku Centra celoživotného a kompetenčného vzdelávania PU chce od budúceho školského roka spustiť dvojročný kurz včelárstva pre seniorov. Na praktickú časť má slúžiť univerzitná včelnica so šiestimi včelstvami, ktorú PU plánuje zriadiť na jar budúceho roka.

Copyright © TASR 2020
Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

Súvisiace články

Značky

Globálne problémy ŽP Zaujímavosti