Preskočit na obsah

Premiér by mal podporiť zvýšenie ambícií na obnoviteľné zdroje

21.10 2021, TASR

Bratislava 20. októbra – Mimovládne enviroorganizácie vyzývajú premiéra Eduarda Hegera (OĽANO), aby na zasadnutí Európskej rady podporil zvýšenie národných ambícií na energetickú efektívnosť a obnoviteľné zdroje. 

Je podľa nich nevyhnutné, aby tak vláda podporila svojich občanov a chránila ich pred nárastom cien a klimatickou zmenou. Informovala o tom hovorkyňa Greenpeace Slovensko Patrícia Brandysová.

,,Posledné týždne v priamom prenose vidíme, čo dokáže rukojemnícka závislosť od zahraničných fosílnych zdrojoch spôsobiť. Zvyšovanie cien energií najviac postihuje obyvateľky a obyvateľov Slovenska, ktorí potrebujú pred týmto trendom dlhodobú ochranu," povedala riaditeľka Greenpeace Slovensko Katarína Juríková. Poukázala, že na predídenie klimatického kolapsu je potrebný útlm fosílnych palív, akým je plyn. Transformácia energetiky je podľa Juríkovej jediným spravodlivým riešením klimatickej, energetickej a sociálnej krízy.

Záväzok Slovenska dosiahnuť uhlíkovú neutralitu do roku 2050 naráža na jednu systémovú bariéru. ,,Ide o absenciu regionálnych kapacít schopných kvalitne plánovať a koordinovať dekarbonizačný proces a transponovať ambiciózny národný cieľ na regionálnu i lokálnu úroveň," konštatuje riaditeľ Priateľov Zeme CEPA Juraj Zamkovský. Doplnil, že regionálne kapacity sú podmienkou na naplnenie energetických a klimatických záväzkov.

Organizácie pripomínajú vyradenie uhlia do roku 2030 a plyn do roku 2035 z energetického mixu Slovenska. Nahradenie jedného fosílneho zdroja druhým už dnes podľa nich nedáva zmysel.

List predsedom vlády zaslali organizácie zo šiestich krajín – Slovenska, Česka, Bulharska, Rumunska, Maďarska a Poľska. Zasadnutie Európskej rady sa uskutoční 21. a 22. októbra. Jedným z hlavných bodov sú opatrenia na ochranu pred nárastom cien energií.

 

Copyright © TASR 2022
Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

Súvisiace články

Značky

Klimatická zmena