Predstavitelia Izraela a Jordánska podpísali dohodu o záchrane Mŕtveho mora

27.02 2015, TASR

Predstavitelia Izraela a Jordánska podpísali dnes dohodu o záchrane Mŕtveho mora. Informovala o tom tlačová agentúra DPA. Obe strany sa v dokumente zaviazali okrem iného vybudovať odsoľovacie zariadenie, ktoré by malo prispieť k zásobovaniu občanov oboch krajín pitnou vodou.

Vybraná lokalita leží severne od jordánskeho prístavu Akaba. Navyše by približne 200 kilometrov dlhé vedenie malo umožniť prepravu vody z Červeného do Mŕtveho mora. Hladina najnižšie položeného a najstaršieho jazera planéty, ležiaceho medzi Izraelom a Jordánskom, klesá ročne o asi jeden meter. Vody s vysokým obsahom solí a minerálov sa vlievajú do Mŕtveho mora z horských minerálnych prameňov. Dôsledkom tamojšieho suchého ovzdušia je neustále odparovanie vody a zvyšujúca sa koncentrácia solí a minerálov. Izraelský minister energetiky Silvan Šalom označil dokument za "najdôležitejšiu dvojstrannú dohodu" Izraela a Jordánska od mierovej z roku 1994.

 

Copyright © TASR 2020
Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

Súvisiace články

Značky

Globálne problémy ŽP Voda