Preskočit na obsah

Pred pripojením domácnosti na studňu treba vodu analyzovať

17.03 2022, TASR

Bratislava 15. marca – Pri plánovaní budovania studne je potrebné zistiť, či sa na mieste nachádza dostatok vody. Pred pripojením domácnosti na studňu treba tiež zanalyzovať vodu v akreditovanom laboratóriu. 

,,Ak má studňa slúžiť ako zdroj pitnej vody, neodporúča sa ju situovať v intenzívne využívaných poľnohospodárskych územiach či v oblastiach známych environmentálnych záťaží. A určite ju nekopať v blízkosti žumpy, domáceho chovu zvierat alebo v lokalite, ktorú hnojíte," uviedla linka. Doplnila, že informácie o kvalite podzemných vôd je možné získať od miestne príslušných regionálnych úradov verejného zdravotníctva a orgánov štátnej vodnej správy.

Priezračne čistá a chutná voda nie je zárukou, že je zdravotne nezávadná, upozorňuje Zelená linka. Rozbor vody sa vykonáva v rozsahu minimálnej analýzy pitnej vody, ktorá zahŕňa 25 ukazovateľov. Rozbory by sa mali ideálne vykonávať jeden až dva razy ročne, radí linka. Najlepšie je podľa nej robiť ich v rôznom ročnom období po dlhšom čerpaní týchto vôd.

Domová studňa vybudovaná pre potreby domácností je považovaná za vodnú stavbu. Na jej výstavbu je potrebné povolenie, pripomína Zelená linka.

Zdroj: Zelená linka

Copyright © TASR 2023
Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

Súvisiace články

Značky

Voda Zdravie a ŽP Otázky a odpovede