Poľsko: V Katoviciach sa začala 24. konferencia OSN o klimatickej zmene

03.12 2018, TASR

Katovice, 2. decembra - Za účasti 30 000 delegátov z takmer 200 krajín sa v nedeľu v poľskom baníckom meste Katovice začala 24. konferencia OSN o klimatickej zmene (COP 24), ktorá je zameraná na dopracovanie súboru pravidiel pre realizáciu parížskej klimatickej dohody z roku 2015.


Schôdzka potrvá do 14 decembra, informovali svetové agentúry. Tento rok konferencii predsedá Poľsko. Jeho vláda chce upozorniť účastníkov konferencie na tri kľúčové otázky. Prvou sú nové technológie šetrné k životnému prostrediu, ktoré by sa dali využiť na rozvoj miest a zabránenie znečisteniu ovzdušia.

Ďalšou dôležitou otázkou je poukázať na to, že všetky zmeny by sa mali vykonať s prihliadnutím na záujmy obyvateľov prostredníctvom spravodlivej transformácie regiónov a priemyselných odvetví. Treťou prioritou je multifunkčná a stabilná správa lesov.

Organizátori konferencie dúfajú, že sa podarí prijať balík opatrení na realizáciu záverov parížskej dohody a schváliť plán financovania opatrení na ochranu životného prostredia.

Predsedovia predchádzajúcich klimatických konferencií OSN vydali v tejto súvislosti spoločné vyhlásenie, v ktorom vyzývajú účastnícke štáty, aby podnikli rozhodné kroky na riešenie naliehavých hrozieb. ,,Vplyv zmeny klímy je čoraz ťažšie ignorovať. Požadujeme hlboké zmeny našich ekonomík a spoločností," píše sa vyhlásení, ktorého má k dispozícii agentúra AFP.

Lídri skupiny G20 v sobotu prijali na summite v Buenos Aires záverečnú deklaráciu, v ktorej označili parížsku klimatickú dohodu za "nezvratnú". USA však na summite zopakovali svoje rozhodnutie odstúpiť od dohody, takže ani výraznejší pokrok v Katoviciach nemusí stačiť na to, aby sa zabránilo nekontrolovateľnému globálnemu otepľovaniu, ktoré predpovedajú mnohé vedecké prognózy, konštatuje AFP.

Copyright © TASR 2019
Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

Súvisiace články

Značky

Klimatická zmena Podujatie