Poľsko: Pohraničná stráž vstúpila na palubu lode Greenpeace

10.09 2019, TASR

Varšava, 10. septembra - Príslušníci poľskej pohraničnej stráže vyzbrojení samopalmi vstúpili na palubu lode Rainbow Warrior ochranárskej organizácie Greenpeace blokujúcej vyloženie nákladu uhlia v prístave v meste Gdansk. Informovala o tom agentúra AFP s odvolaním sa na oznámenie aktivistov.


Nočný zásah špeciálnej jednotky potvrdila hovorkyňa poľskej pohraničnej stráže Agnieszka Goliasová, ktorá dodala, že z 18 osôb na palube boli zadržané len dve - kapitán a jeden z aktivistov. Zvyšné osoby prepustili po predložení dokladov totožnosti.

Greenpeace vo svojom vyhlásení uviedla, že cieľom pondelňajšej operácie bolo upozorniť na politiku poľskej vlády, ktorá uprednostňuje používanie uhlia - znečisťujúceho paliva, ktoré významne prispieva ku globálnemu otepľovaniu.

,,Poľsko musí do roku 2030 ukončiť spaľovanie uhlia," povedal vo vyhlásení programový riaditeľ poľskej pobočky Greenpeace Pawel Szypulski. Odkazoval na termín, dokedy má dôjsť k postupnému ukončeniu používania uhlia v Európskej únii.

EÚ prisľúbila znížiť emisie skleníkových plynov do roku 2030 na úroveň 40 percent z roku 1990, aby spĺňala ustanovenia vyplývajúce z parížskej klimatickej dohody z decembra 2015.

Poľská vládnuca strana Právo a spravodlivosť (PiS), ktorá zvíťazila vo voľbách v roku 2015 sčasti s prísľubmi zachovať uhoľný priemysel, plánuje znížiť využívanie tohto paliva zo súčasných asi 80 percent na približne 60 percent do roku 2030.

Poľsko spolu s Českom a Maďarskom na summite EÚ v Bruseli zablokovali pokusy ostatných členských krajín Únie dosiahnuť dohodu týkajúcu sa cieľov klimatickej politiky zo zameraním na tzv. uhlíkovú neutralitu do roku 2050.

 

Copyright © TASR 2020
Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

Súvisiace články

Značky

Klimatická zmena