Preskočit na obsah

Poľnohospodárstvo v SR a klimatická kríza

25.01 2022, TASR

Bratislava 22. januára – Poľnohospodárstvo sa na Slovensku zmenilo, veľa lesov bolo zničených pre turizmus. V doprave potrebujeme výrazné zmeny, ktoré budú menej zaťažené na prírodu. Poukazuje na to klimatologička Slovenského hydrometeorologického ústavu Kristína Szabóová.

Do pôdy sa v súčasnosti dávajú rôzne pesticídy. Úroda je dôležitá z hľadiska kvantity a nie kvality. ,,Pred asi tridsiatimi rokmi bolo Slovensko v potravinách úplne sebestačné. Táto naša potravinová sebestačnosť v súčasnosti je len, bohužiaľ, približne na 37percentách," skonštatovala Szabóová pre TASR. Tvrdí, že v priebehu jednej generácie sa Slovensko dostalo do takej situácie, že väčšinu potravín, ako napríklad mäso, zeleninu a ovocie, dováža. ,,Najväčším mojím sklamaním je, že dokonca aj jablká a hrušky, ktoré patria medzi klasické slovenské ovocie," podotkla klimatologička. Doplnila, že časť potravín, predovšetkým obilie, sa vyváža.

V doprave vidí Szabóová ako dobrý nápad zdieľanie áut. Tým sa poskytne ľuďom rýchly prístup k autu za rozumnú cenu a zároveň sa odľahčí doprava vo veľkých mestách. Slovensko podľa nej v posledných rokoch tiež zaznamenalo nárast predaja elektromobilov. ,,Elektromobilita je tiež dobrá vec, ale len iba do určitej miery. Lepším riešením je čo najmenej používať auto," zhodnotila. Za dobrý prístup považuje budovanie cyklotrás, vybudovať by sa mohli železničné trasy.

V prípade lesov Szabóová poukazuje, že záchrana nášho prírodného bohatstva je obrovskou zodpovednosťou. Lesy dávajú domov mnohým vzácnym druhom rastlín a živočíchov. ,,Ak tie zvieratá nebudú mať svoje vlastné životné prostredie, budú sa musieť posúvať na lokality, kde žijú už ľudia, čo si nemyslím, že bude celkom bezproblémové," hovorí.

Klimatologička tiež poukazuje, že vegetačné pásma sa posúvajú na sever. V horských oblastiach sa znižuje zastúpenia smreka a zvyšuje sa zastúpenie napríklad javora a buka. V oblasti stredohorských lesov pomaly miznú ihličnaté dreviny a namiesto nich budú mať zastúpenie dub, javor a jaseň, myslí si Szabóová.

Ako riešiť klimatickú krízu v SR?

Kľúčovým riešením klimatickej krízy na Slovensku by bolo obnovenie lokálnej ekonomiky a podpora malých obchodníkov. Na Slovensku je podľa Szabóovej veľa dobrých osobností, vedcov a odborníkov, ktorí sa téme klimatickej zmeny poctivo venujú a hľadajú riešenia na tento problém.  

,,Je to abnormálne, že lososa, ktorého lovia na Faerských ostrovoch, zabalia niekde v Ázii a vyexportujú späť do Európy, a potom do našich predajní. Ten losos lietal skoro viac vo svojom živote, ako plával," poznamenala. Systémové zmeny začnú podľa klimatologičky vtedy, ak vytvoria Slováci tlak na politikov a firmy. ,,Čo budeme podporovať, to bude mať väčší úspech," tvrdí Szabóová. Vysvetľuje, že ak ľudia začnú nakupovať lokálne produkty od lokálnych obchodníkov, ako je naša zelenina a ovocie, nebude potrebný import z iných štátov.

Jednou z riešení je aj spolupráca Slovenska s ostatnými štátmi a preberanie dobrých vzorcov od lepších. ,,Veľká pravda je, že v jednote je sila. V týchto vážnych problémoch nemôžu existovať hranice," skonštatovala.

Na Slovensku je podľa Szabóovej veľa dobrých osobností, vedcov a odborníkov, ktorí sa téme klimatickej zmeny poctivo venujú a hľadajú riešenia na tento problém. Do riešenia klimatickej krízy sa zapája aj veľa mladých ľudí a nie je im jedno, ako bude Slovensko vyzerať o 25 až 50 rokov, poukazuje klimatologička. ,,Naše deti budú našou budúcnosťou. Musíme ich naučiť rešpektovať prírodu, lebo čo vidia od nás, to kopírujú," podotkla.

Copyright © TASR 2022
Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

Súvisiace články

Značky

Globálne problémy ŽP Klimatická zmena