Pohronský Bukovec: Vo vode z vodovodu zistili väčšie množstvo arzénu

25.09 2009, TASR

Pohronský Bukovec: Vo vode z vodovodu zistili väčšie množstvo arzénu

Pohronský Bukovec 25. septembra (TASR) Voda z verejného vodovodu upravovaná pre obec Pohronský Bukovec v Banskobystrickom okrese viacnásobne prekračuje povolené hodnoty arzénu. Preukázali to analýzy Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) v Banskej Bystrici. Túto skutočnosť potvrdil aj prevádzkovateľ verejného vodovodu - Veolia, Stredoslovenská vodárenská prevádzková spoločnosť Banská Bystrica.

,,Viacnásobné zvýšenie povoleného obsahu arzénu vo vode môže mať pri jej dlhodobom pití vážne následky na zdravie obyvateľov. RÚVZ preto dnes uložil Veolii povinnosť zabezpečiť dostatočné množstvo zdravotne bezchybnej pitnej vody na hromadné zásobovanie obyvateľov obce Pohronský Bukovec. Toto rozhodnutie platí od jeho doručenia až do odstránenia nedostatkov, ktoré boli dôvodom vydania spomínaného opatrenia," informovala dnes TASR hovorkyňa banskobystrického RÚVZ Mária Tolnayová.

Hodnoty arzénu vo verejnom vodovode boli po úprave vody v Pohronskom Bukovci v norme. Až v poslednom období sa jeho množstvo zvýšilo, čo potvrdili opakované laboratórne analýzy vody, dodala Tolnayová.

Úpravne vody na znižovanie obsahu arzénu v pitnej vode pre skupinový vodovod Jasenie - Predajná - Nemecká a pre vodovod obce Podbrezová v okrese Brezno sú dostatočne účinné. Hodnoty arzénu z nich v upravovanej vode neprekračujú jeho povolenú najvyššiu hodnotu. V okrese Brezno sú niektoré verejné vodovody zásobované z podzemných vodných zdrojov, ktoré majú zvýšený obsah arzénu, takže sa voda musí upravovať v úpravniach. Arzén sa do vody vyplavuje z geologického podložia.

Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

Copyright © TASR 2020
Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

Súvisiace články

Značky