Plán postaviť v Petržalke pumpu musí prejsť procesom EIA

04.08 2016, TASR

Zámer postaviť na bratislavskej Budatínskej ulici čerpaciu stanicu má prejsť procesom posudzovania vplyvov na životné prostredie, tzv. EIA. Po podnete od mestskej časti o tom rozhodlo ministerstvo životného prostredia (MŽP).


,,Rozhodnutie zatiaľ nenadobudlo právoplatnosť," povedala pre TASR jeho hovorkyňa Petra Stano Maťašovská. Takáto malá čerpacia stanica, aká má vyrásť na petržalskom sídlisku, bežne nepodlieha posudzovaniu vplyvov na životné prostredie, keďže nespĺňa zákonom stanovené limity na posudzovanie. Ministerstvo životného prostredia však vyhovelo podnetu mestskej časti Bratislava - Petržalka. ,,Po nadobudnutí právoplatnosti rozhodnutia určí MŽP SR rozsah hodnotenia," doplnila Stano Maťašovská.

Petržalský starosta Vladimír Bajan v podnete upozorňoval, že plán výstavby dvojpodlažnej pumpy aj ručnej autoumyvárne bude mať vplyv na celkové znečisťovanie a znehodnocovanie okolitého prostredia. Znížiť sa tak má kvalita životného prostredia dotknutých obyvateľov s možnými negatívnymi účinkami na zdravie, rovnako narušiť ich pohoda. Na mieste je v súčasnosti zeleň a lavičky. Pozemok je z jednej strany v bezprostrednej blízkosti s bytovým domom.

Jedna z jeho obyvateliek považuje plán stavať pumpu v takej blízkosti obytného domu za absurdnosť. Obáva sa, že ľudia, ktorí tam žijú v 160 bytoch, ostanú izolovaní od občianskeho priestoru. Ubudnúť má aj parkovacích miest, ktorých je podľa jej slov už teraz nedostatok. Pripomína, že v okolí už dve čerpacie stanice sú, rovnako aj umyvárne.

Copyright © TASR 2020
Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

Súvisiace články

Značky

EIA,SEA Mestské a vidiecke ŽP