Piešťany: Do mestského parku pribudli nové vtáčie búdky

26.03 2020, TASR

Piešťany, 25. marca - Na stromy v mestskom parku v Piešťanoch pribudlo v utorok (24. 3.) 18 búdok s rôznymi otvormi pre viac druhov drobného vtáctva, ktoré hniezdia v dutinách.  Informoval o tom Dušan Knap z neziskovej organizácie Inštitút pre trvalo udržateľný rozvoj.Inštitút začal s projektom osádzania vtáčích búdok do mestského parku spolu s ornitológom Štefanom Šiškom už v roku 2018. ,,Park je upravovaná verejná zeleň, ktorá je udržiavaná v čo najbezpečnejšom stave. Z drevín sú odstraňované suché konáre nebezpečné pre návštevníkov. Na druhej strane, odumreté časti stromu, tzv. bútľaviny, sú príležitosťou na hniezdenie vtákov. Keďže sú odstraňované, musíme ich nahrádzať búdkami, aby sme v tomto biotope zachovali čo najväčšiu druhovú rozmanitosť," uviedol Knap.

Búdky sa umiestňujú na východnú alebo južnú stranu stromov. ,,Čoskoro sa do nich začnú sťahovať prví operenci a na základe skúseností z prvej inštalácie predpokladáme, že 90 percent búdok bude obsadených," uviedol odborný garant akcie Šiška.

Copyright © TASR 2020
Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

Súvisiace články

Značky

Mestské a vidiecke ŽP