Preskočit na obsah

Pieniny: Jaskyňa Aksamitka nie je prístupná, aj napriek tomu ju ľudia poškodzujú

09.09 2014, TASR

Jaskyňa Aksamitka, ktorá sa nachádza v masíve Haligovských skál v Pieninskom národnom parku (PIENAP), je verejnosti neprístupná. Aj napriek tomu tam chodia ľudia a dokonca ju poškodzujú.


Pre TASR to potvrdil predseda Horskej služby PIENAP Marko Popovič s tým, že turisti poškodzujú kvapľovú výzdobu, farbia a striekajú steny sprejmi a pod.

„Táto jaskyňa je veľmi známa, v stredoveku sa v nej ukrýval známy český vodca bratríkov Peter Aksamit a vlastne podľa neho je tá jaskyňa aj nazvaná,“ vysvetľuje Popovič. Neukrýval sa tam sám, ale s celým vojskom bratríkov, ktorí sa na území severného Spiša nachádzali. Jaskyňa má niekoľko chodieb a tri väčšie priestory. Prvým z nich je veľká sieň, ktorá má dĺžku do 60 metrov, nasleduje nižšia chodba a potom opäť obrovská sieň, ktorá má dĺžku takmer 100 metrov.

Jaskyňa je známa tým, že sú tam chránené netopiere a to je aj jeden z dôvodov, prečo nie je sprístupnená. „Hlavný dôvod ochrany je, že jaskyňa je najväčším zimoviskom netopierov v Pieninách a v podstate je aj jediným na tomto území. Zimujú tu štyri druhy netopierov, ich počet sa pohybuje od 200 do 300 kusov,“ upozornil riaditeľ Správy PIENAP Vladimír Klč. Keby sa v jaskyni zvýšila návštevnosť, poškodilo by to podľa neho mikroklímu, ktorá je tu veľmi citlivá. Zároveň by turisti vyrušovali netopierov a tie keď sa prebudia, v zime hynú. „Keby sa zmenila teplota v jaskyni napr. pohybom ľudí, tak by sa netopiere prebúdzali neprirodzeným spôsobom, neprijímali by žiadnu potravu a hynuli by,“ objasnil Klč.

Určité množstvo ľudí do Aksamitky vstupuje nelegálne, niektorí z nich si odtrhli kvapeľ na pamiatku, kopali do kameňov, dotýkali sa výzdoby, sú však aj takí, ktorí si tam dokonca založili oheň. „Je to malá jaskyňa v porovnaní s inými jaskyňami, napr. s Belianskou jaskyňou, takže sa aktuálne ani neuvažuje o jej sprístupnení. Pripravujeme projekt, aby sme mohli otvor do jaskyne úplne uzatvoriť, aby sa tam ľudia nedostali," dodáva Klč.

Jaskyňa je však podľa Popoviča vhodná na trénovanie záchranárskych akcií. "My sa však snažíme ich obmedziť na čo najmenší počet, vzhľadom na ochranu tej jaskyne a ochranu prírody v celom PIENAP,“ zdôraznil Popovič. Horskí záchranári však v žiadnom prípade neodporúčajú navštevovať jaskyňu Aksamitka, a to nielen z dôvodu jej ochrany. „Ale aj z dôvodu bezpečnosti, keďže ten terén je veľmi nebezpečný, sú tam skalné sutiny, ostré skaly a niektoré tie chodby sú veľmi nízke a dochádza tak k poraneniam hlavy,“ upozornil Popovič.

Jaskyňa Aksamitka sa nachádza v bradlovom útvare Haligovských skál, v roku 1979 bola vyhlásená za chránený prírodný výtvor a od roku 1996 je zaradená medzi národné prírodné pamiatky. Leží v nadmorskej výške 750 metrov a považuje sa za typickú krasovú jaskyňu. Na jej vzniku sa výrazne podieľala voda, ktorá presakovala dovnútra krasového masívu. ,,Na jednej strane ju vytvorila, ale ju aj postupne ničí. V dôsledku erózie napr. spadla časť pôvodného stropu s výzdobou. „Okrajové časti jaskyne zase poškodila ruka človeka,“ dodáva Klč. Jaskyňu dlhú 335 metrov charakterizujú chodby a rútivé a balvanité dómy. Jaskynný útvar je zároveň aj archeologickým náleziskom.

 

Copyright © TASR 2023
Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

Súvisiace články

Značky

Ochrana prírody