Pezinská skládka sa môže zatiaľ prevádzkovať, tvrdí Man

28.10 2009, TASR

Pezinská skládka sa môže zatiaľ prevádzkovať, tvrdí Man

Bratislava 28. októbra (TASR) Ústavný súd (ÚS) SR prijal septembrovú sťažnosť prevádzkovateľa pezinskej skládky voči rozhodnutiu Najvyššieho súdu (NS) SR na ďalšie konanie a zároveň rozhodol o odklade vykonateľnosti rozsudku NS SR. Ako dnes pre TASR uviedol Ján Man ml., predseda predstavenstva spoločnosti Ekologická skládka, ktorá je prevádzkovateľom skládky, tá sa tak od štvrtka 29. októbra môže prevádzkovať. Peter Préti z NS SR v reakcii pre TASR uviedol, že Najvyšší súd SR nekomentuje rozhodnutia súdov, ani Ústavného súdu SR.

Kedy a či sa prevádzka začne, však Man ml. zatiaľ nevedel spresniť, keďže spoločnosť podľa jeho slov stratila obchodných partnerov a musí tak uzatvoriť nové zmluvy. ,,Legislatívna prekážka nie je žiadna, ak sa nám podarí nejakých nových parterov získať, tak za tohto právneho stavu môžeme skládku prevádzkovať, " zhrnul.

Zástupkyňa občianskej iniciatívy Skládka nepatrí do mesta Zuzana Čaputová v reakcii na uznesenie súdu konštatovala, že treba rozlišovať medzi právoplatnosťou a vykonateľnosťou rozsudku. ,,Rozhodnutie ÚS SR sa týka iba odkladu vykonateľnosti rozsudku NS SR. Netýka sa však právoplatnosti výroku uvedeného rozsudku, v zmysle ktorého sa zrušujú rozhodnutia o povolení skládky a vec sa vracia na ďalšie konanie," objasnila.

Pokračovala, že ÚS SR teda odložil účinky rozsudku NS SR, ktoré spočívajú v opätovnom konaní inšpekcie životného prostredia (ŽP) o povoľovaní skládky. ,,Má sa tým zrejme zabrániť paralelnému konaniu jednak na inšpekcii ŽP a zároveň na Ústavnom súde. Neznamená to však možnosť zavážať skládku odpadom, keďže rozhodnutia o jej povolení sú právoplatne zrušené, a teda právny podklad na jej prevádzkovanie neexistuje," zhrnula. Iná interpretácia je podľa nej účelová a v rozpore s právnou istotou.

Zatiaľ čo na žiadosť veľkého developera, akým je Ekologická skládka, dokázal ÚS SR rozhodnúť za jeden mesiac o pozastavení účinnosti rozhodnutia NS SR a začatí, v prípade obyčajných ľudí, rozhoduje ÚS podľa podpredsedu KDH Daniela Lipšica často neporovnateľne dlhšie. ,,Náš návrh, ktorý sa týka obyčajných ľudí, ktorým chodia buldozéry po pozemkoch, nerozhodol Ústavný súd SR 22 mesiacov," vyhlásil. Dodal, že v tomto prípade "už viac ako rok nebola v spise urobená ani čiarka". Lipšic nechce hodnotiť obsah rozhodnutia ÚS, keďže ho nepozná, veľké rozdiely v rýchlosti rozhodovania ho však znepokojujú. "Vyvoláva to otázniky o kredibilite ÚS SR," uzavrel.

NS SR zrušil v máji rozhodnutie Slovenskej inšpekcie životného prostredia, v ktorom potvrdila právoplatnosť integrovaného povolenia na výstavbu a prevádzku pezinskej skládky odpadov.
Skládka vzbudila veľký odpor u miestnych obyvateľov. Tí sa preto okrem iného obrátili aj na Európsky parlament s petíciou, v ktorej upozorňujú na porušenie ich práv vyplývajúcich z Aarhuského dohovoru. Európska komisia by tak mala začať predbežné vyšetrovanie povolenia skládky. Proti skládke aktivisti usporiadali tiež niekoľko protestov v Pezinku, pred Úradom vlády SR či ministerstvom životného prostredia.

Copyright © TASR 2020
Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

Súvisiace články

Značky