Preskočit na obsah

PETA víta zákaz predaja kožušín v Izraeli, kde však platia výnimky

10.06 2021, TASR

Jeruzalem, 10. júna Nezisková organizácia Ľudia za etické zaobchádzanie so zvieratami (PETA) v stredu ocenila Izrael ako ,,prvú krajinu na svete, ktorá zakázala predaj kožušiny". 

,,Toto historické víťazstvo ochráni nespočetné množstvo líšok, noriek, králikov a iných zvierat pred zabitím," uvádza sa vo vyhlásení PETA, z ktorého citoval denník The Times of Israel.

Napriek tomuto oceneniu zo strany PETA mnohí kritici upozorňujú, že nový zákon je ,,bezzubý", pretože obsahuje výnimky, napríklad naďalej umožňuje dovoz kožušiny na zhotovovanie vysokých klobúkov, aké počas šabatu a sviatkov nosia židia ultraortodoxnej judaistickej vetvy charedim.

Tieto klobúky, zvané štrejml, sa vyrábajú zo sobolích a líščích chvostov, pričom ich cena často dosahuje 5000 dolárov. V Izraeli s jeho teplým stredomorským podnebím ide o jedno z mála možných prípadov využitia kožušín.

Príslušný zákon podpísala ministerka ochrany životného prostredia Gila Gamlielová. PETA vo svojom vyhlásení uviedla, že dosiahnutie zákazu je výsledkom lobovania aktivistov za práva zvierat vrátane čestnej riaditeľky PETA Pamely Andersonovej, ktorá komunikovala priamo s izraelským premiérom Benjaminom Netanjahuom.

 

Copyright © TASR 2021
Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

Súvisiace články

Značky

Zaujímavosti