Preskočit na obsah

Preventívne opatrenia súvisiace s medveďom prinášajú v TANAP-e výsledky

18.11 2022, TASR

Bratislava 17. novembra – Dodržiavanie preventívnych opatrení súvisiacich s medveďom postupne prináša na území Tatranského národného parku (TANAP) výsledky. Je dôležité aplikovať fungujúce opatrenia na všetkých územiach Slovenska s výskytom medveďa a zároveň podporiť osvetu verejnosti a zodpovedné správanie sa v takýchto lokalitách.

Uviedol to poverený riaditeľ TANAP-u Pavol Majko, ktorý sa zúčastnil na medzinárodnej konferencii Human-Bear Conflicts v Spojených štátoch amerických.

Legislatívna úprava zabezpečenia odpadu v USA je veľmi prísna. ,,Odpad je v územiach s výskytom medveďa zabezpečený všade a veľmi dôsledne," podotkol v súvislosti s opatreniami Majko.

Michal Haring zo Zásahového tímu pre medveďa hnedého ŠOP SR pokračuje, že výskyt medveďa v danom území je v USA vnímaný ako symbol divej a nedotknutej prírody. Má aj veľký prínos najmä z hľadiska cestovného ruchu. Štátne inštitúcie, správy národných parkov aj neziskové organizácie ponúkajú vzdelávacie materiály a pripomienkové predmety spojené s medveďom. ,,Ubytovacie zariadenia a lokálni podnikatelia využívajú výskyt medveďa ako značku na prilákanie turistov do chránenej oblasti. Aj toto je pohľad, ktorý v našej spoločnosti stále chýba," skonštatoval.

Haring bol na konferencii jediným aktívnym prezentujúcim z európskeho kontinentu. Prezentoval spolužitie s medveďom na Slovensku. ,,Veľa riešení, ktoré na Slovensku aplikujeme, je porovnateľných celosvetovo. Najväčším rozdielom je však, že v zahraničí sú preventívne opatrenia používané dlhodobo, a preto sú výsledky oveľa účinnejšie," povedal s tým, že spoločnosť ich zároveň vníma ako samozrejmosť.

Medzinárodná konferencia Human-Bear Conflicts spojená s praktickým workshopom sa koná v Spojených štátoch amerických už od roku 1987. Odborníci, pedagógovia, ochranári a špecialisti na veľké šelmy potrebovali spoločne diskutovať a hľadať spôsoby, ako lepšie pochopiť a predchádzať vzájomným stretom medveďa a človeka.

Copyright © TASR 2023
Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

Súvisiace články

Značky

Ochrana prírody Rezort MŽP SR