Preskočit na obsah

Ovzdušie v Pekingu bolo v predvečer lunárneho Nového roka dosiaľ najčistejšie

02.02 2022, TASR

Peking 1. februára – Zákaz ohňostrojov zavedený v Pekingu pred zimnými olympijskými hrami (ZOH) dopomohol čínskemu hlavnému mestu k dosiaľ najčistejšiemu ovzdušiu zaznamenanému v predvečer čínskeho lunárneho Nového roka za prinajmenšom deväť rokov, počas ktorých Čína monitoruje výskyt jemných prachových častíc (PM2,5) v ovzduší.

Priemerná koncentrácia prachových častíc PM2,5 bola v čínskej metropole v pondelok večer – v predvečer čínskeho lunárneho Nového roka – na úrovni piatich mikrogramov na meter kubický, pričom ešte vlani to bolo v rovnaký večer až 289 mikrogramov.

Číňania tradične oslavujú predvečer lunárneho Nového roka zapaľovaním ohňostrojov a zábavnej pyrotechniky, pričom dúfajú, že tak od seba odoženú nešťastie, približuje Reuters. Peking už aj v minulosti ohňostroje v tento deň zakázal v centre mesta, tento rok však zákaz rozšíril na celú metropolu.

K obmedzeniam v predaji i používaní zábavnej pyrotechniky pristúpili aj mnohé ďalšie čínske mestá – vrátane Čang-ťia-kchou, ktoré bude tiež jedným z dejísk ZOH.

Čínske úrady nedali znečistenie ovzdušia do priamej súvislosti s ZOH, ktoré sa začínajú už v piatok 4. februára. Uviedli však, že pre nepriaznivé poveternostné podmienky obvyklé pre toto obdobie bude mimoriadne ťažké udržať počas olympiády dostatočne čisté ovzdušie.

Čínska vláda zároveň prisľúbila, že olympijské hry budú ekologické, pričom v súvislosti s nimi zatvorila firmy spôsobujúce znečistenie ovzdušia a v oblasti, kde sa hry konajú, posilnila využívanie tzv. čistej energie.

 

Copyright © TASR 2022
Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

Súvisiace články

Značky

Ovzdušie Zdravie a ŽP